بازار سرمایه موثرترین رکن توسعه شرکت‌های دانش‌بنیانبه گزارش بازار از پایگاه خبری بازارسرمایه(سنا)، علی درهشیری کارشناس مالی با بیان اینکه ساز و کارهای متعددی برای تامین مالی شرکت ها و طرح های دانش بنیان دارد، گفت: از مهم ترین این و کارها می توان ساخت و سازهای مالی را از طریق درآمد تامین کرد. سرمایه‌گذاری خطرپذیر، سامانه‌های تأمین‌کننده جمع و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ویژه اشاره کرد.

وی افزود: در سال‌های متمادی و در پاسخ به نیازهای شرکت‌ها، مجموعه‌هایی مانند پارک‌های علم و فناوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری ایجاد شده‌اند که در حال حاضر نقش بسیار مهمی در پیشبرد دانش ملی، توسعه فناوری و نوآوری در زیست بوم‌بنیان ایفا می‌کنند.

دره شیری بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار در طی سال‌های گذشته با اخذ مجوزهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به رشد تامین‌مالی شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کرده است. همچنین روند تادیه سرمایه‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و جسورانه در ۳ سال گذشته نشان‌دهنده این موضوع است.

به این کارشناس تامین مالی از سال 1398 تا سال 1398 تا سال 1398، این صندوق از مبلغ 939 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است. همچنین، این سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد، به منظور بررسی توسعه ویژگی‌های سرمایه‌ها، این سرمایه‌ها به عنوان عاملی برای ایجاد بازارهای تجاری در شرکت‌های کوچک و متوسط ​​نشان می‌دهند.

وی تصریح کرد: با این وجود، با توجه به افزایش نیاز شرکت‌ها به تامین مالی و بررسی روند تامین مالی به نظر می‌رسد هنوز بین بازارهای مالی به عنوان منابع مالی مازاد و زیست بوم شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان هدف اصلی، پیوند مناسب وجود ندارد. از طریق استانداردهای نهادهای مالی برای ارائه خدمات و سرمایه گذاری در این بازار تا حد زیادی سختگیرانه بوده و در عمل شرکت دانش بنیان به راحتی نمی تواند از این خدمات بهره مند شود. بنابراین به منظور ارتقای بهره‌وری تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و در جهت توسعه روش‌های اکوسیستم، صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانند نقش مهمی در جهت پیشبرد اهداف ملی در این حوزه داشته باشند.

دره شیری اظهار کرد: صندوق‌های پژوهش و فناوری در کنار مراکز نوآوری به عنوان بازوی اصلی توسعه اکوسیستم دانش بنیان در استان‌ها، در کنار اعطای تسهیلات به شرکت‌ها، از ارتباط سازنده و مناسب با صنعتگران، سرمایه‌گذاران و ذی‌نفعان این شرکت‌ها هستند. این صندوق‌ها می‌توانند با استفاده از این شرکت‌ها از تسهیلات تامین‌کننده‌های نوپا کمک کرده و در صورت مشارکت با شرکت‌هایی با پتانسیل بالا، تامین‌کننده و رفع نیازهای فناورانه این شرکت‌ها کمک کنند.

وی افزود: استان‌های مرکزی کشور با داشتن شهرک‌های صنعتی بزرگ و حضور در مسیر اصلی شاهراه‌های کشور، نیاز فراوانی به نهادهای مالی تامین‌کننده، تجهیز و تزریق منابع در جهت پیشرفت صنایع به‌ویژه در شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های کوچک و متوسط ​​دارند. این استان‌ها باوجود پتانسیل‌های بسیار مناسب صنعتی، نیازمند توسعه یکپارچه در بخش‌های مختلف صنعتی هستند.

این کارشناس تامین مالی بیان کرد: بنابراین باتوجه به نیاز هر، طی چند سال گذشته، علاوه بر آن بر روی زیست بوم دانش‌بنیان در قالب پارک علم و فناوری، پژوهش و فناوری استان‌ها نیز ارائه می‌شود. همچنین در حال حاضر این صندوق ها به عنوان اصلی ارائه خدمات مالی، از جمله اعطای باز تسهیلات، صدور ضمانت نامه و سرمایه گذاری خطرپذیر در استان ها فعالیت می کنند. این صندوق‌ها با وجود سرمایه انسانی متخصص و ترکیب سهامداری در صنایع مختلف، در تلاش هستند که در کنار پارک‌های علم و فناوری استان‌ها و مراکز رشد دانشگاهی، با تمرکز بر صنایع پیشرو و ارائه خدمات مالی به رشد اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کنند.