ایران می‌تواند مسیر ارتباط بین منطقه‌ای از شرق و جنوب آسیا به اروپا باشدبه گزارش بازار، روسای جمهوری ایران و قزاقستان بعد از ظهر امروز یکشنبه به شکل ویدئوکنفرانس دستور آغاز فعالیت های ترانزیت تمام ریلی اولین قطار کانتینری از کریدور ایران را که روز قبل از قزاقستان به تهران رسیده بود، از ایران به ترکیه صادر کردند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در این مراسم سفر رئیس جمهور قزاقستان به تهران را در نقطه عطف و گامی بلند در مسیر ارتقای روابط دو کشور توصیف کرد و گفت: همچنین لازم است از راه‌آهن ایران و قزاقستان برای اجرای این کار مشترک و ماندگار قدردانی کنم. آغاز این فعالیت‌ها ریلی می‌تواند روابط اقتصادی و تجاری تهران را گسترش دهد- آستانه و دیگری را که در آینده به این مسیر متصل می‌شود، می‌تواند کند.

جمهوری با بیان اینکه یکی از اولویت‌های سیاست خارجی ایران نقش‌آفرینی در افزایش هم‌گرایی منطقه‌ای از طریق گسترش تجارت از مسیر ایران به عنوان یک مسیر امن، کم هزینه و سریع است، افزود: جایگاه ایران به فردی در جغرافیای راهبردی منطقه دارد و می‌تواند باشد. مسیر ارتباط بین منطقه‌ای از شرق و جنوب آسیا به اروپا باشد.

رئیسی از امروز با عنایت به برنامه‌های دولت مردمی جمهوری اسلامی جهت گسترش و توسعه روابط با همسایگان و منطقه، اولین قطار ترانزیتی کشور دوست قزاقستان از کریدور شرقی- غربی از مسیر جمهوری اسلامی ایران در حال تردد است، اظهار کرد: خرسندی کرد.

رئیس جمهور با اشاره به شرکت‌های حمل و نقل بین قره‌های طولانی مدت‌هاست علاقه‌مند به شرق-غرب و شمال و جنوب از مسیر جمهوری ایران است، و توضیح می‌دهد: با برداشتن ارتباطات اسلامی‌های عوامل و فعال شدن شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی در این مسیر به خصوص. آسیایی و اروپایی ویژه‌ای پیدا کرده است.

دلیل نشان دادن آسیایی و رئیس اروپا از این کریدور را صرفاً از نظر هزینه و زمان و امنیت در جمهوری اسلامی ایران دانست و بررسی کرد: ایران به واسطه سیاست‌های بالادستی اهتمام جدی به حوزه حمل و نقل ریلی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه نیازها و رفع نیازها و رفع مشکلات ترانزیت ریلی در سریع ترین زمان از اولویت های دولت جمهوری اسلامی است و همه جهان می توانند روی مسیر ایران حساب کنند، گفت: امید است با فعال شدن این کریدور، مراودات تجاری آسیای میانه از مسیر ایران روز به روز توسعه یافته و در واقع پنجره و مسیر سودآورتری را در عرصه تجارت و بازرگانی بین‌المللی شاهد باشیم.

امیدوارم پروژه کریدور تمام ریلی قزاقستان-ایران-ترکیه بند به بند اجرا شود
«قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان نیز در این مراسم با هدف توصیف همکاری کشورش با جمهوری اسلامی ایران در راه‌اندازی این کریدور ریلی و با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در این مسیر گفت: امیدوارم این پروژه همانگونه باشد که آقای رئیسی بیان کردند. بند به بند و به صورت کامل اجرایی شود.