ایران برای رسیدن به توافق قوی، خوب و پایدار جدی استبه گزارش بازار، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (پنجشنبه) دوم تیرماه میزبان «سرگی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه بود، پس از دیدار و گفتگو با همتای روس خود در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح گفتگوهای انجام شد. پرداخت شده است.

وی در ابتدا ضمن خیرمقدم به همتای روس خود و هیأت همراه گفت: ملاقات خوبی را با آقای لاوروف داشتم. درباره مسائل مهم دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کردیم. از جمله موضوعات بررسی معاهده همکاریهای جامع بلندمدت و راهبردی دو کشور است. این ایده از قبل از سفر آقای رئیسی به مسکو و دیدارشان با آقای پوتین در دستورکار ما قرار داشت. در جریان این سفر نقطه نظرات همکاران در وزارت امور خارجه و دستگاه‌های ذیربط روسیه را می‌پذیرند و امیدواریم بزودی جلسات کارشناسی برای نهایی کردن مفاد این نامه و تصمیم‌گیری آن در دولتین ایران و روسیه و دولت‌های دو کشور را پشت سر بگذارند.

وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: دو سندی که از سندهای زیربنایی برای همکاری با ما در حوزه ایجاد و فعالیت مراکز فرهنگی و همکاری در زمینه امنیت بین‌المللی اطلاعات بین‌المللی در دو کشور بهتر است در روزهای گذشته در هیأت دولت ایران به تصویب رسیده و برای تصمیم نهایی قابل قبول باشد. به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

رئیس دستگاه اسی کشورمان بیان کرد: توافق دور جدید همکارهای مشترک دو کشور برگزار می شود. درباره همکاری در حوزه های اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علمی، فناوری و سایر موضوعات در دستورکار دو طرف دیگر توافقات خوبی دارید. در پروژه‌های راه‌آهن از جمله تکمیل خط راه آهن رشت – آستارا توافق می‌کند و امیدواریم هر چه زودتر با سرمایه‌گذاری مشترک بتوانیم این پروژه را نهایی کنیم.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: در حوزه همکاری های علمی مرکز نوآوری فناورانه ایجاد شود. این موضوع در سفر امروز همتای آقای ستاری معاون علم و فناوری ریاست جمهوری بررسی قرار گرفت و بر اجرای هر چه سریع‌تر این منطقه در هر منطقه.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: همکاری دو کشور در حوزه لغو روادید متقابل مورد بررسی قرار گرفت. ما در جمهوری اسلامی ایران آماده لغو عمومی روادید بین دو کشور به صورت متقابل انجام و برای لغو روادید تجاری در گام اول با هدف افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور گفتگو می کنیم. بخش‌های تخصصی ما در این رابطه این ایده‌ها را بزودی نهایی خواهند کرد.

وی گفت: ایران یک مسیر ترانزیتی مطلوب در دنیای امروز است. واقع شدن ایران در مسیر ترانزیت شمال – جنوب و شرق به غرب مزیت ویژه‌ای را در اختیار کشورمان قرار داده است. اولین محموله از روسیه به هند از مسیر کریدور شمال – انتقال جنوب و این یک تجربه موفق بود. بخشی از مسیر به صورت ریلی و بخشی در دریا به صورت کشتی‌های رورو (کشتی های مخصوص خودرو و کالاهای خاص) انجام شد. این تجربه مسیر ترانزیت شمال – جنوب را با این ظرفیت جدید مورد آزمون قرار داد و بخشی از حجم تبادل تجاری منبع از این مسیر دنبال خواهد شد.

امیدواری به برگزاری نشست سران روسیه، ایران و ترکیه در تهران
امیرعبداللهیان اظهاران کرد: امیدواریم در آینده نه بیشتر با توجه به شرایط عملیاتی که دور در جهان برگزار خواهد شد نشست سران، ترکیه و ایران در تهران خواهند بود. این نشست بخشی به صورت دوجانبه و بخش دیگری در فرمت آستانه برگزار می شود.

وزیرهای بیان کرد: در حوزه‌های منطقه‌ای، تحولات افغانستان، سوریه و یمن و اجلاس سران حوزه دریای خزر در هفته آینده را مورد گفتگو قرار دادیم. از دوست روسیه و چین تشکر می کنم که مخالفت خود را با قطعنامه بعدی در شورای حکام اعلام کردند. از حمایت‌های مستمر روسیه در ادامه کار در آژانس در قبال حمایت از حمایت و مواضع منطقی ایران تشکر می‌کنیم.

وی گفت: با لاوروف بار دیگر بر سر این موضوع گفتگو می کنیم که در صورت ادامه گفتگوها که امیدوارم در آینده نزدیک از سر گرفته شود و برنامه ریزان در دستورکار وزارت خارجه است با واقع بینی شما در آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم. در این مواضع لاوروف بر حمایت از سیاسی ایران در مذاکرات و در صورت رسیدن به توافق بر حمایت روسیه تاکید کرد.

امیرعبدالله ادامه داد: در موضوع عدم مخالفت با دشمنی آمریکا با ابزار ناتو می‌گیرند و ایران را با موضع سیاسی مشترک در قبال جنگ و سیاست استاندارد دو جنگ را در کشور راه‌حل نمی‌دانند. برای برخی از عربده کشی‌های رژیم سیاسی سیاسی صحبت می‌کنند و این که منطقه نمی‌تواند این رژیم امنیت و پیشرفت منطقه را مورد تهدید قرار دهد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌های اعمال‌شده علیه آمریکا، ایران و روسیه و اینکه چه برنامه‌هایی برای افزایش همکاری‌ها و گسترش روابط دارند، می‌گویند: در دولت برای مقابله با تحریم‌ها راهبردی را می‌توان انجام داد که هر دو مسیر را موازی پیش ببریم، اقدام اول را برای بی اثری انجام دهیم. تحریم‌ها و مسیر دوم که همزمان با این سیاست‌ها و مسئولیت‌های مدیریتی آن با دستگاه‌های دیپلماسی است که در مسیر دیپلماسی و گفتگو و تصمیم‌گیری برای لغو تحریم‌ها و به موازات آن سیاست همسایه‌ای که دولت در توسعه همکاری‌های تجاری، فرهنگی و … همسایگان به ویژه با روسیه است. هم در جریان سفر دکتر رئیسی و دیدارش با پوتین نقطه عطف ایجاد شد که توافقات مهم و راهبردی مورد تایید رهبران دو کشور قرار گیرد و همچنین سفر مسافران که سفر نواک در رأس هیأت عالیرتبه به تهران آمد در میان دو کشور توافقات خوبی صورت گرفت. که بی اثر تحریم‌ها یکی از موارد در دستورکار دو کشور است.

امیرعبداللهیان درباره امنیت امنیت گفت: در دولت در تیم اقتصادی اقدام شده است و دولت ایران در عالی ترین سطح در مورد اطمینان از امنیت امنیت در داخل کشور چندلایه‌ای را می‌دهد و هیچ نگرانی نیست. درباره چگونگی مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه باید توافقات مهمی را در ماه‌های گذشته برای مقابله با تحریم‌ها انجام دهند که این موضوع باید اقدام کند و را در پیش داشته باشد و شاید نیاز به طرح آن در جمع‌آوری‌ها نباشد.

وی درباره ارسال پیشنهادی به آمریکا و امیدواری نسبت به آینده پیشنهادی بیان کرد: قطار به ایستگاه‌های سخت برای نقطه پایانی خودش رسیده است. ایجاب می‌کند که در یک ایستگاه خاص را در نظر بگیریم. گاهی اوقات این و خواست طرف‌های تصمیم‌گیری برای لغو تحریم‌ها بوده و گاهی اوقات برای جمع‌بندی مذاکرات لازم است توقف و مکث ایجاد شود. علیرغم صدور قطعنامه نادرست و غیرمعمولی که با پیشنهاد آمریکا در تصمیم گیری در مقابل اقدام به قطعنامه سه گام مهم برای بیش از هر چیز دیگری را انجام دادیم از جمله در موضوع ۲۷دوربین برجامی که از مدار خارج شد.

وی ادامه داد: طرف‌های مقابل به صورت مشخص آمریکا و بُرل و مورا به تلاش‌های خود برای بازگشت به همه مذاکرات ادامه می‌دهند. در گذشته باقری در تماس مستمر با مورا بود و من هم با بورل. امیدواریم در آینده نزدیک ریل قرار بگیرد که در مسیر درستی که خودش دارد این قطار را بر روی ریل در جریان و حرکت نگهداریم دارد. ایران برای رسیدن به توافق قوی، خوب و پایدار جدی است و ما مسیرهای دیپلماسی که مسیر درستی است ادامه می‌دهیم و بار دیگر آمریکا را به واقع بینی دعوت می‌کنیم.