ایدز باعث پیری زودرس می شودبرای گزارش دادن شبکه خبری تهران نیوزمحققان در تحقیقات جدید خود دریافتند ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV که عامل بیماری ایدز است، به جای تغییر ژن با تغییر بیان آن، باعث تغییرات ژنتیکی و پیری زودرس بیولوژیکی می شود.

بر اساس یک مطالعه جدید در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، HIV، رتروویروس مسئول ایدز، همچنین باعث پیری بیولوژیکی زودرس می شود.

بر این اساس گزارش شده است که ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) باعث پیری زودرس در بیماران مبتلا به ایدز و تسریع تغییرات بیولوژیکی مرتبط با سن در DNA می شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا و همکارانشان اغلب تغییراتی را طی دو تا سه سال پس از آلوده شدن بیماران به ایدز مشاهده می‌کنند که نشان می‌دهد این ویروس طول عمر افراد مبتلا به HIV را در مقایسه با افراد سالم حدود پنج سال کاهش می‌دهد.

الیزابت کراب برین، پروفسور بازنشسته دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، در این باره گفت: تحقیقات نشان می دهد که حتی در ماه ها و سال های اول زندگی با HIV، ویروس روند سریع پیری DNA را آغاز می کند. تغییرات ژنتیکی مشاهده شده در نمونه خون 102 داوطلب مرد ماهیت اپی ژنتیکی (متیلاسیون DNA) دارد، به این معنی که ژن ها را تغییر نمی دهند، بلکه بیان خود را تغییر می دهند.

محققان در این پروژه تحقیقاتی پنج نشانگر اپی ژنتیک پیری را تجزیه و تحلیل کردند: به گزارش سیناپرس، چهار نشانگر ساعتی هستند که شتاب پیری بیولوژیکی را ارزیابی می کنند و آخرین نشانگر طول تلومرها، انتهای کروموزوم ها است که از ساختار آنها در برابر اروس محافظت می کند. میکند.

در مقایسه با نمونه‌های داوطلب سالم همسان با سن، افراد HIV مثبت شتاب قابل‌توجهی در پیری بیولوژیکی بین 1.9 تا 4.8 سال و تلومرهای کوتاه‌تر تنها دو تا سه سال پس از اولین عفونت نشان می‌دهند.

قابل ذکر است که پژوهش های انجام شده دارای محدودیت هایی از جمله تعداد کم شرکت کنندگان، استفاده از مردان مرد و عمدتاً سفیدپوست در پژوهشگران، تعمیم یافته های فوق به زنان یا اقلیت های قومی که قربانی HIV نیز هستند، می باشد. به گزارش سیناپرس، علاوه بر این، تعریف سن و نشانگرهایی که نشان دهنده پیری طبیعی هستند همچنان در مجامع علمی مورد بحث است.

مترجم: فاطمه کردی

منبع: سیناپرس

انتهای پیام/

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب توسط خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.