اولین افزایش نرخ بهره در استرالیابه گزارش بازار، استرالیا برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته نرخ بهره را افزایش داد، اقدامی که با افزایش قیمت مصرف کننده، پیش بینی می شود. روز سه شنبه بانک مرکزی استرالیا اعلام کرد که نرخ نقدی ۲۵ واحد پایه افزایش پیدا خواهد کرد و به ۰.۳۵ درصد خواهد رسید که اولین افزایش در ماه نوامبر ۲۰۱۰ است.

فیلیپ لو، رئیس کل بانک مرکزی استرالیا، گفت که اکنون زمان مناسبی برای شروع بخشی از حمایت پولی فوق‌العاده است که برای کمک به اقتصاد استرالیا در طول همه‌گیری جهانی وضع شده است. لو در بیانیه‌ای گفت: این اقتصاد ثابت کرده است که قابل قبول است و با شتاب بیشتر از حد انتظار افزایش یافته است. همچنین شواهدی وجود دارد که رشد دستمزدها در حال افزایش است. با توجه به این موضوع و سطح بسیار پایین نرخ بهره، مناسب است تا شرایط عادی سازی پولی آغاز شود.

با توجه به اینکه تورم در این کشور به سرعت در حال افزایش بوده است، تحلیل گران انتظار دارد که این کشور نرخ بهره را افزایش دهد. قیمت مواد غذایی، بنزین و سایر کالاهای مصرفی در سه ماه گذشته افزایش یافته است. طبق داده های هفته گذشته، شاخص قیمت مصرف کننده استرالیا در طول این سه ماه 2.1 درصد افزایش یافته است که بیش از پیش بینی افزایش 1.7 درصد بوده است. تورم مصرف کننده 5.1 درصد افزایش سالانه داشته است که بالاترین میزان مصرف در سال 2011 بوده است، و بیشتر از پیش بینی های تحلیل گران با افزایش 4.6 درصدی مواجه شده است.