انریکه مورا باید پیشنهاد فرصت به ایران ارائه کند| احیاء برجام در وضعیتی بسیار مشکل استبازار گروه بین الملل: لارنس نورمن در وال استریت ژورنال نوشت: به گفته دیپلمات های غربی، کشورهای اروپایی در حال حاضر برای تلاش در جهت نجات برجام هستند. به گفته های دیپلمات های غربی، اروپا پیشنهاد کرده است که در تلاش برای خروج از بن بست در مذاکرات، نماینده ارشد اتحادیه را به تهران اعزام کند.

به گفته دیپلمات ها، انریکه مورا، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات، به همتایان ایرانی گفته است که آماده است به تهران باز شود تا راه برای عبور از بن بست پیدا شود..

منابع غربی اما می گویند، ایران به این پیشنهاد پاسخی نمی دهد و هم از مورا بعمل نیاورده است..

مقامات آمریکایی گفته اند که رئیس جمهور بایدن شروط خود را برای خارج کردن سپاه از لیست تروریسم وزارت خارجه اظهارنظر یا حذف کند..

دیپلمات‌های غربی می‌گویند که می‌خواهند بار مسئولیت را بر دوش ایران بگذارند و روشن کنند که سیاست‌ها می‌توانند به این نتیجه برسند که ایران راه را برای عبور از بن‌بست ارائه کند..

این ایده برای اولین بار طی تماسی در 23 آوریل بین امور خارجی ایران و همتای اروپایی خود صورت گرفت.

دیپلمات ها می گویند که مورا سعی خواهد کرد ایران را متقاعد کند که متن توافق نامه را بدون حذف سپاه از لیست تروریسم امضا کند و این موضوع را به یک نقطه در آینده پیشنهاد کند..

دیپلمات‌ها می‌گویند که اگر ایران با درخواست از آمریکا در حوزه دیگری به مذاکره برگردد، آمریکا آن را بررسی خواهد کرد. با این حال، دیپلمات‌ها نیز می‌گویند که هیچ یک از موارد دیگر در مورد توافق وجود ندارد.

امید به توافق کم است. باتوجه به موضوع خود تهران و واشنگتن بر اساس خواسته های در مورد سپاه پاسداران، یک مقام سابق آمریکایی که در ایران کار کرده است، گفت که بن بست ممکن است برای ماه ها ادامه داشته باشد..

این مقام گفت: «یک بن بست بلندمدت امکان پذیر است. هیچ یک از طرفین نمی‌خواهند مرگ را اعلام کنند.»

در خصوص این ادعای روزنامه وال استریت ژورنال و تحولات مرتبط با احیای برجام و مذاکره و خبرنگار بازار گفتگویی با پروفسور «رابرت شاپیرو» استاد دانشگاه کلمبیا آمریکا تنظیم کرد که در ادامه می آید.

*وال استریت ژورنال از قول دیپلمات های غربی از پیشنهاد اتحادیه اروپا برای اعزام انریکه مورا جهت شکستن بن بست در مذاکرات احیای برجام خبر داده است. ارزیابی شما از این سفر چیست؟
احیاء برجام در وضعیت کنونی بسیار دشوار است و وضعیتی که می‌دانم در حال بررسی با بن بست است. سفر مورا در موفقیت آمیز بوده است که پیشنهاد برای ایران مطرح شده و تهران را به ادامه مذاکرات ترغیب کنید. در غیر این صورت روند به همین ترتیب ادامه یافتن و با ایجاد بحران در صحنه بین‌المللی باعث ایجاد بحران در رسیدن به توافق سخت تر خواهد شد.

*به نوشته این روزنامه مورا» می‌خواهد ایران را متقاعد کند بدون حذف سپاه، توافق لایحه را امضا کند و کند تهران را امضا کند آیا تهران با این سفر و پیشنهاد پیشنهاد خواهد کرد؟

به نظر با چنین پیشنهادی من کمتر از تهران نمی‌توانم بپذیرم و به صورت تصویری حاضر به دادن امتیاز به غرب است که درخواست‌هایش مورد پذیرش قرار گیرد. از طرفی با خروج یک انتخاب از برجام ایران، اعتمادی به آمریکا و دولت باید نداشته باشد و این نظر از روند تصمیم گیری را پیچیده و سخت تر کرده است.

*آیا لفظ «فعلا» به معنای این است که توافق در مورد موضوعات را امضا می‌کند و اعضای متخصص درباره سپاه برگزار می‌شود؟
ایالات متحده آمریکا دولت آمریکا تشکیل مذاکرات در مورد موضوع حذف سپاه از لیست تروریستی ایالات متحده آمریکا است و اروپا می داند اسرار بر پذیرش پیشنهاد ایران مبنی بر حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تروریست های تروریستی ایالات متحده آمریکا به جایی نمی رسد به منظور بررسی قرار گرفتن.

* آمریکا در ابتدا ضرب الاجل تعیین می کند ولی در حال حاضر ضرب الاجلی را تعیین نمی کند. دلیل این موضوع چیست؟
دولت باید در صحنه داخل در مورد توافق با ایران تحت فشار قرار گیرد زیرا بیشتر از نمایندگان مخالف احیاء برجام هستند. باید بعد از رفتن به کاخ سفید بار به ایران برای رسیدن به توافق اولتیماتوم داد اما این گزینه جواب نمی دهد و ایران حاضر به پذیرش تمام خواسته ها نمی شود بنابراین از گزینه فوق استفاده نمی کند از طرفی اقتصاد ایران را به شدت تحریم کرده است. می خواهد ایران را پذیرش شرایط خود تحت فشار قرار دهد.