امکان از واکسن تاریخ گذشته در عمل منتفی استبه گزارش بازار، پدرام پاک آیین با بیان این مطلب افزود: تاریخ انقضای آخرین محموله واکسن آسترازنکا که وارد کشور می شود، بر اساس مجوز کارخانه سازنده واکسن که آن را نیز بر اساس مطالعات پایداری صورت گرفته است، از ابتدای تولید، شش ماه بعد از زمان تولید می کند. تولید تعیین شده بود که برابر با ۱۷ جولای ۲۰۲۲ مصادف با یکشنبه ۲۶ تیر یعنی دیروز بود.

وی ادامه داد: شرکت تولید کننده، مستندات کامل مربوط به هر واکسن خارجی را باید پس از تولید برای کشور مصرف کننده ارسال کند، در خصوص محموله اخیر آسترازنکا نیز سازمان غذا و دارو، این مستندات را به طور کامل وصول، بررسی و تایید کرده است. است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: بدون تایید اسناد و مدارک خارجی در سازمان غذا و دارو هیچ واکسنی نمی‌تواند وارد کشور شود.

پاک آیین گفت: مستندات آخرین محموله آسترازنکا که وارد کشور حاکی شده است که تاریخ انقضا ۶ ماه بعد از تولید در کشور مبدأ یعنی ۱۷ جولای ۲۰۲۲ (۲۶ تیر امسال) بوده است و این تاریخ روی برچسب سازمان غذا و دارو روی همه بوده است. ویال‌های واکسن و نه اختصاصا روی این شماره سریال درج می‌کند، درج شد.

وی افزود: اگر به تصاویری که در فضای مجازی منتشر شده دقت کنید، برچسب سازمان غذا و دارو را می‌بینیم که کیو آر کد اختصاصی واکسن را دارد و همه اطلاعات واکسن را دارد که کارخانه تولیدکننده منظور شده است، شامل کد اختصاصی یا همان یو آی دی واکسن است. در زیر این کد، شماره سریال و تاریخ دقیق انقضا درج شده است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بنابراین ویال واکسن از روز اولی که وارد کشور می‌شود، در سازمان غذا و دارو تأیید می‌شود و بر چسب گذاری می‌شود و سپس در مراکز و مراکز واکسیناسیون قرار می‌گیرد.

آیین پاک گفت: درباره واکسن های تولید داخل، سازمان غذا و دارو با کارخانه های تولید واکسن هماهنگ شده است و این برچسب چسبنده نمی شود، بلکه در زمان تولید روی لیبل اصلی قرار می گیرد، اما در خصوص واکسن های تولیدی که کد اصلی اختصاصی یا همان برچسب uid است. را نداشته باشد، برچسب روی ویال دارو نصب می شود.

وی افزود: مدت اعتبار واکسن آسترازنکا تا امروز به هیچ وجه منقضی نشد، بلکه تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۲۲ بود که از ابتدا در کارخانه تولیدکننده این واکسن بود و همان تاریخ را نیز سازمان غذا و دارو از بدو ورود واکسن به کشور ثبت کرد. بود، ملاک مصرف قرار گرفت.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: امکان استفاده از واکسن تاریخ گذشته در مراکز واکسیناسیون عمل منتفی است. زیرا همه واکسن ها باید با کد uid اختصاصی در سامانه الکترونیک سلامت ثبت شوند و اگر تاریخ انقضای واکسن فرا رسیده باشد یا تاریخی باشد که در سامانه تی تک برای ویال واکسن درج شده است، حتی یک روز گذشته سامانه اجازه واکسن را ثبت نمی کند.

پاک آیین‌های گفت: واکسن‌ها و دیگر فراورده‌های دارویی که مدت اعتبار آن‌ها به پایان رسیده باشد، بی‌درنگ از سیستم جمع‌آوری می‌شوند.