امضای قرارداد ۷.۵ میلیارد دلاری اکتشاف نفت با شرکت‌های داخلی| فروش اوراق بهادار به مردمبازار گروه آب و انرژی: محسن خجسته‌مهر در دومین روز بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در ماه‌های گذشته گفت: همسو با برنامه توسعه میدان‌های نفتی و گاز و استفاده از توان ماشینی مجموعه شرکت‌های ایرانی فاز دوم میدان آزادگان شمالی. و طرح در حال اجرای میدان آزادگان جنوبی و فاز دوم میدان آزادگان جنوبی طی قراردادی با مجموعه شرکت‌های اکتشاف تولید و سرمایه‌گذاران در قالب کنسرسیوم به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است که در چند ماه آینده امضا می‌شود. این ظرفیت عظیمی است که می‌تواند تحولی در اقتصاد جمهوری اسلامی باشد و تصمیمی است که در مجموعه وزارت نفت گرفته شده است و برای آن از کارهای مقدماتی عبور کردیم و ان‌شاءالله در چند ماه آینده به ثمر برسد.

خجسته‌مهر با بیان اینکه این قرارداد انحصاری و در اختیار چند شرکت خاص نیست، گفت: برای توسعه این میدان‌ها یک شرکت صاحب‌صلاحیت تشکیل خواهد شد و بقیه ذیل این شرکت سهامدار خواهند بود، بنابراین قراردادی انحصاری نیست و نمی‌خواهیم میدانی را به این بزرگی بین یک یا نداریم. دو شرکت تقسیم شود، اما میان همه شرکت‌های توانمند تقسیم می‌شود.

او با اشاره به فعالیت‌های تازه‌ای که برای تامین منابع مالی و احراز نقدینگی شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود، تصریح کرد: در شرکت ملی نفت ایران برای یک طرح جمع‌بندی می‌شود و با بانک مرکزی جمهوری اسلامی با بورس انرژی با سازمان برنامه و بودجه بودجه ایران انجام می‌شود. کردیم و در حال حاضر برای دریافت مجوز هستیم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: این طرح که با نام گواهی کالای نفتی هم می‌شود، قرار است با اقتصاد مقاومتی و مردمی‌سازی اقتصاد باشد و به انواع روش‌های فروش در شرکت ملی نفت ایران کمک کند..

خجسته‌مهر از این روش به‌عنوان ابزاری نو ساخته شده است، گفت: طبقه‌های تازه از دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری مردم می‌شود و بازاری نو برای نفت خام و میعانات گازی می‌شود. به این ترتیب که مردم قادر خواهند بود به‌صورت منظم به‌ادار با پشتوانه نفت شکلی نوین از سرمایه‌گذاری و پس‌اندازی آن‌ها را تجربه کنند که باعث ثروت اندوزی ملی می‌شود..

وی با بیان اقتصادی که پیش‌تر تلاش‌ها به این منظور انجام شده بود، گفت: این روش می‌تواند کنترل‌کننده تورم و ایجاد رونق در سطح کلان شود..

شرکت شرکت ملی نفت ایران در تشریح تمایز فعالیت های شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم گفت: هدایت بلوک های نقدینگی یکی از تفاوت های ما با دولت های پیشین بود و ما صنایع پایین دست را قانع کرده ایم برای تامین خوراکی های خود سرمایه گذاری کنند و از محل سود سالانه خود در این زمینه استفاده کنند. طرح‌ها می‌توانند داشته باشند و از دریافت اصل و سرمایه خود برای تامین خوراک ۱۰ تا ۲۰ ساله می‌دهیم..

خجسته‌مهر ادامه داد: موفقیت در اسفندماه گذشته به 500 میلیون یورو در ماهشهر برای هشتم بسته نفت‌خیز جنوب به‌منظور جمع‌آوری گازهای مشعل و خوراک پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس سرمایه‌گذاری از فردای پایین‌دست محقق شد، همچنین تفهیم نامه‌هایی با شرکت‌های پتروشیمی به ارزش 2.5. میلیارد دلار امضا می‌شود تا در مدت ۶ ماه این میدان‌ها بر اساس قرارداد محرمانگی در اختیار قرار گرفتن و تهیه طرح جامع اطلاعات توسعه (MDP) اقدام کننده.

وی در تشریح این تفاهم نامه گفت: پتروشیمی های باختر، پتروفرهنگ، پارس، پتروزاگرس، بازنشستگی نفت، پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس، پارسیان سپهر و اویک طرف ما در این قراردادها هستند..

برنامه افزایش 5.7 میلیون بشکه‌ای نفت تقلیدی نیست
معاون وزیر نفت درباره اینکه از مجموع ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار قرارداد امضا شده در دولت سیزدهم چه مقدار آن مربوط به شرکت ملی نفت ایران است، اظهار کرد: سهام شرکت ملی نفت ایران از امضای قراردادهای قطعی و تنفیذ شده، همچنین تفاهم نامه ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است که از این مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و بقیه تفاهم نامه است.

خجسته‌مهر درباره توسعه میدان آرش هم اظهار کرد: برای توسعه میدان گازی آرش شرکت ملی نفت ایران را می‌توان با انتقال جکت و سکو، همچنین انتقال دکل، کار حفاری را آغاز کرد، با انتقال دکل در اولین فرصت کار آغاز می‌شود..

وی درباره تولید روزانه به رقم 5 میلیون و 700 هزار بشکه هم با بیان اینکه هر برنامه ای دارای الزامات و مفروضه هایی است که مهم ترین آن انجام سرمایه گذاری است، افزودن: دو روش برای اجرای برنامه پایین به بالا (پایین) بالا) یا بالا به پایین (بالا پایین). اولی آرزو است و دومی واقعگرایانه.

شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه دستیابی به تولید روزانه ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه تقلیدی نیست و کار کارشناسی است، ادامه داد: جزئیات کامل این افزایش تولید میدان به میدان مشخص شده است، هنر ما باید این باشد که برنامه با قطعیت بالا باشد. اجرا شود.

خجسته‌مهر با بیان اینکه برنامه هشت ساله افزایش تولید نفت ایران که از کف سازمان تنظیم شده است، اظهار داشت: این برنامه در اتاقی محصور تدوین شده است، همه تلاش ما این است که کار کارشناسی را قبول کنیم و این موضوع را در هیئت مدیره شرکت ملی انجام دهیم. نفت ایران و شورای معاونین وزارت نفت تصویب کردند.

وی فروش نفت با توجه به تنش روسیه و چندین تحریم نفتی روسیه اظهار داشت: بازار فروش نفت بازاری قابل قبول است و تنها به قیمت نمی‌شود، همیشه شنیده‌ایم نفت لزوماً یک کالای اقتصادی و فروش نفت به عوامل ژئوپلیتیکی نیست..

بازار رقابت نفتی است و باید تمام هم و غممان پس‌گرفتن سهام‌مان از بازار و احیای مشتریان تازه باشد. شرکت ملی نفت ایران به‌دنبال فروش نفت خام است و آماده تولید نفت را به دو برابر یک برسانیم

باید تمام هم و غم ما بازپس‌گیری سهام‌مان از بازار نفت باشد
معاون وزیر نفت با نفت بر اساس بازار رقابت نفتی است و تمام هم و غممان پس‌گرفتن سهام‌مان از بازار و احیای مشتریان تازه، اظهار کرد: شرکت ملی ایران به‌دنبال فروش نفتی است و آماده است که نفت را با دو مقدار فعلی تولید کند. برسانیم.

خجسته‌مهر درباره اینکه آیا با وزیر نفت برای فروش نفت اختلاف دارید، گفت: ما در این موضوع با هیچ‌یک از افراد اختلاف نداریم و تصمیم‌ها بر اساس جماع است..

وی درباره مقدار نفت هم در دولت سیزدهم پاسخ داد: تهاتر نفت بیشتر با کالا بوده است و سرمایه گذاری شده است..

خجسته‌مهر درباره رقم سرمایه‌گذاری مدنظر در بالا گفت: بنا به 100 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای بالادست انجام می‌شود که 90 میلیارد دلار به نفت و 70 میلیارد دلار مربوط به گاز است که از منابع مختلف منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران از محل 14 است. 5 درصد و سایر منابع درآمدی شرکت ملی نفت ایران مانند مایعاتی که فروخته می‌شوند و بخشی از محل ماده معدنی حل مشکل تولید و بخشی از محل سرمایه‌گذاری و داخلی می‌شود..

اکنون که تحریم‌ها ۴۰ درصد به فروش نفت افزوده‌ایم باقی مانده است. البته اگر فشارهای بین‌المللی ممکن شود را تا دو برابر افزایش دهد

در شرایط تحریم فروش نفت را ۴۰ درصد افزایش دادیم
وی درباره اینکه شرکت ملی نفت ایران در شرایط تحریم یا رفع تحریم‌ها چیست، گفت: اکنون که تحریم‌ها ۴۰ درصد از فروش نفت باقی مانده است، پیش‌تر نظر مقام معظم رهبری این بود که تحریم‌ها را در یکی از دو سال اخیر قرار دادند. اعلام کردند چنین فعالیت انفعالی است که بنشینیم تا ببینیم دشمن چه می‌کند و بعد اقدام کنیم. حالا به فرموده ایشان باید سیاست فعال داشته باشند و به هیچ‌وجه نگذاریم تحریم‌ها را به‌وجود آید و دشمن را در نطفه خفه کنیم..

شرکت ملی نفت ایران افزود: اگر فشارهای بین‌الین‌بین‌الین را آماده‌سازی کنیم، تا دو برابر افزایش یابد.

خجسته‌مهر درباره روابط ایران و روسیه در زمینه نفت گفت: جمهوری اسلامی در آغاز به‌کار دولت سیزدهم هدفی را تعریف کرد و اکنون موفق شده است دیپلماسی انرژی را به دیپلماسی میدان تبدیل کند. مناسبات راهبردی بالفعلی با روسیه، زمانی می‌گفتیم دیپلماسی بالقوه، اما اکنون با روسیه دیپلماسی بالفعل داریم و در سفر رئیسجمهوری قراردادهای قطعی را با روسیه امضا می‌کنیم و هم‌اکنون ۵ قرارداد از سوی روسیه در حال توسعه است و دو میدان دیگر هم به‌زودی عمل می‌کنند. آن آغاز می شود.