امسال برای هر زائر ۴ هزار و ۵۰۰ دلار تمام می شودبه گزارش بازار، سید صادق حسینی در همایش سراسری روحانیون معین کاروان های حج تمتع، ضمن تسلیت سالگرد ارتحال حضرت امام راحل به فرمایش ایشان در خصوص موضوع حج اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) در بیاناتی به مناسبت حج فرموده اند «حج». برای نزدیک شدن و اتصال انسان به صاحب خانه است، حج تنها سلسله ای از حرکات و اعمال و الفاظ نیست و با کلام و لفظ و حرکت خشک انسان به خدا نمی رسد، حج کانون معارف الهی است که از آن سیاست اسلامی را در تمام زمینه ها می بینید. زوایای زندگی باید جستجو کرد، حج پیام آفرینش و بنای جامعه ای به دور از رذایل مادی و معنوی است، حج تجلی تکرار همه صحنه های عشق آفرینش یک انسان و یک جامعه متکامل در دنیا است»

وی افزود: همچنین رهبر معظم انقلاب در سال ۹۸ در دیدار کارگزاران حج در خصوص وجوه مختلف حجند؛ «در حج در کنار مظاهر معنوی، مظاهر حیات اجتماعی اسلام به عنوان وحدت، برادری و یکرنگی، تجمع مردمی در عرفات، مشعرالحرام و منا و تحرک در طواف و سعی می کنیم همزمان با این مظاهر برجسته، تجلی با شکوهی از اخلاق و برادری و گذشت. به نمایش در می آید.»

شورای سازمان حج و زیارت در ادامه به موضوع حج تمتع ۱۴۰۱ و روند مقدمات عملیات اجرایی اشاره کرد و گفت: با اعلام دیرهنگام عربستان سعودی مبنی بر برگزاری حج تمتع امسال و همچنین دعوت از کشورمان و سایر کشورها برای انعقاد تفاهم نامه به صورت حضوری. همه اجراهای اجرایی به وبیناری و با تلاش دست اندرکاران در سازمان حج وزیارت به خوبی و با تلاش شبانه روزی دنبال شد.

وی با اشاره به برگزاری مجمع شورای عالی حج با حضور رئیس جمهور و مساعدت حجت الاسلام والمسلمین رئیس جمهور در رابطه با موضوع تمتع امسال کرد: بعد از انتخاب مقدمات حج تمتع ۱۴۰۱ و رایزنی با هتلداران مکه و مدینه به صورت وبیناری، منتظر ویزا از سوی کشور. میزبانی که این بار نیز با تأخیر صورت گرفت و در نهایت ویزای عواملی هستند که برای مسافرت به عربستان سعودی و نهایی کردن عملکرد هتل ها و تغذیه و تدارکات و حمل و نقل صادر می شوند و این عوامل در روزهای گذشته به عربستان سعودی هستند. سفر کردند.

مسئول سازمان حج وزیارت همچنین به رای با دستگاه های همکار در داخل ایران اشاره کرد و افزود: در موضوع ویژه سفر حجاج همه ساله دستگاه های لازم را انجام می دهند که این دستگاه های مربوطه در حوزه حمل و نقل هوایی، پزشکی، مدیریت و. .. و. همراهی و همدلی لازم را داشته اند که از همه آنها که در این فرصت اندک پای کار آمدند تشکر می کنم و در حال حاضر در حال حاضر جداول پروازی نهایی شده و لازم است در حوزه بهداشتی و درمانی نیز اندیشیده شده و سایر اجراهای اجرایی نیز به خوبی از سوی دیگر انجام شوند. دست اندرکاران حج و زیارت صورت گرفته است.

حسینی با بیان اینکه عواملی از عوامل و دست اندرکاران طی روزهای گذشته به عربستان سفر کرده اند و اجرا می کند در حوزه انعقاد قراردادها با شرکت های مربوطه در حوزه مسکن و تغذیه و تدارکات و پروازهای پروازی را انجام داده اند گفت: با وجود فرصت بسیار اندک. تمامی اجراهای اجرایی به خوبی مدیریت شده است و هیچ دغدغه ای در این رابطه وجود ندارد.

وی در عین حال به برخی از مسایل پیش آمده طی روزهای گذشته و بعد از حضور تیم عوامل سازمان اشاره کرد و گفت: اولین موضوع مورد بحث افزایش درصدی از مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در عربستان بوده است که این رقم در گذشته 3 درصد بوده است یعنی تمام اقلام. در این کشور افزایش ۱۲ درصدی در حوزه مالیات داشته اند.

حسینی در ادامه با بیان اینکه این روند در حالی است که مبالغ از زایران و وعده داده شده است. افزایش قیمت نخواهیم داشت، تصریح کرد: موضوع به اقدام عربستان بازمی‌گردد که حدود 10 روز قبل در مکاتبه ای برخی خدمات به ویژه خدمات ایام تشریق را افزایش می‌دهد و بر اساس لیست اعلامی کشور این افزایش خدمات را برای هر زائر یک هزار و ۱۶۴ دلار تعیین و اعلام شد که رقمی از سی میلیون تومان را شامل می شود و این موضوع نیز دومین موضوعی بود که در روزهای گذشته ایجاد شد. در این خصوص هم ما و هم سایر کشورها به عنوان اعتراض مکاتباتی انجام داده اند که نتیجه ای در برنداشته است.

وی با بیان اینکه همه کشورها از این افزایش قیمت غافلگیر شده اند و حتی برخی از کشورهای دیگر حجاج خود را کاهش داده اند، خاطر نشان کرد: در این زمینه با توجه به مقام معظم رهبری. در نهایت حدوداً کمتر از یک و نزدیک به هفت میلیون تومان است که این هزینه‌ها از زائران گرفته می‌شود و دیگر این هزینه‌ها برای جبران تخفیف‌ها و در نهایت سایر منابع ممکن است و ما نمی‌توانیم بیشتر به زائران بپردازیم. عزیز تحمیل شود.
امسال برای هر زائر ۴ هزار و ۵۰۰ دلار تمام می شود

سازمان سازمان حج وزیارت بیان کرد: موضوع سومی که طی روزهای گذشته بعد از حضور نمایندگان ما در کشور عربستان گزارش افزایش هزینه اقلام تولیدی شامل مرغ و گوشت و روغن و… و. بوده است که حدود بیست تا چهل درصد می‌باشد که بدنبال مدیریت لازم است در این زمینه ذکر شده باشد و تمام تلاش خود را انجام دهد.

رئیس سازمان حج وزیارت بیان کرد: با احتساب افزایش قیمت حج تمتع حدود ۴ هزار و ۵۰۰ دلار برای هر زائر می شود که رقم ۲۱۰ دلار نیز شامل سایر هزینه هاست که این هزینه ها به خوبی مدیریت می شود.

وی افزود: قطعاً با چنین روندی که در عربستان رقم سال آینده برای هر حاجی رقم می خورد، احتمالاً حدود 130 میلیون تومان خواهد بود که بیشترین هزینه ها را به افزایش هزینه های عربستان برمی گردانند.
حسینی با بیان اینکه برخی از اسلامی‌ها بعد از افزایش هزینه انصراف و کاهش تعداد حجاج خود را اعلام کرده‌اند گفت: این در صورتی است که درخواست افزایش ده هزار نفری را نیز اعلام کرده است.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اجاره هتل نیز گفت: با تلاش های صورت گرفته تخفیف ۳۰ درصدی در اجاره هتل ها گرفته می شود که برای جبران و شرایط ایجاد شده مورد توجه قرار می گیرد.

حسینی همچنین به شروط عربستان مبنی بر کمتر از 65 سال حجاج و همچنین واکسیناسیون مطابق با واکسن های تعیین شده این کشور اشاره کرد و افزود: این شرط سنی مطابق احکام شریعت نیست چرا که مهم استطاعت جسمانی حجاج است و در این خصوص نیز مکاتباتی داشتیم. اما این از جمله شروط کشور میزبان بوده است.

وی افزود: ۲۲ هزار زایر ما که در سال ۹۹ پول خود را پرداخت کرده بودند به این دلیل از حج امسال بازماندند که امیدواریم در سنوات آتی اعزام می شوند.
رئیس سازمان حج وزیارت با بیان اینکه عربستان هشت واکسن را اعلام کرد و مکاتباتی برای پذیرش واکسن های معتبر ایرانی انجام دادیم، گفت: مطمئن پاسخی دریافت نکردیم و زائران ما با اطلاع رسانی به موقع، و اکسیناسیون مدنظر را انجام داد و مشکلی وجود ندارد.

حسینی با بیان اینکه واکسن فلج اطفال نیز از الزامات کشور برای میزبانی زائرانمان بود، اشاره کرد: با دستگاه های همراه ذیربط واکسن فلج اطفال و مننژیت برای حجاج تامین می شود تا زایران مشکلی در این خاص نباشد.

وی تاکید کرد: در مدت زمانی اندک همه موفق اجرا می شوند که باید برای یک حجه می دادیم به فضل الهی انجام شد و مشکلی در زمینه و حتی انتقال ارز وجود ندارد.

رئیس سازمان حج وزیارت گفت: همه عملیات اجرایی و مقدماتی برای اجرای یک حجج شکوهمند و سالم انجام شده و مشکل نداریم. اولین پرواز زائران ما ۲۳ خرداد ماه و آخرین پرواز نیز آخرین روز ماه ذی الحجه خواهد بود.

وی با 9 بیان اینکه جداول پروازی تنظیم و تایید شده و دغدغه ای در این خصوص وجود ندارد، می گوید: به طور متوسط ​​روزانه8 تا پرواز 27 نفر از ایران از 17 ایستگاه پروازی داریم که روزانه به تعداد 12 پرواز انجام می شود و همه پروازها را انجام می دهد. همچنین برای اداره‌های جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و سعی می‌کند که از هواپیمای مطلوب و استاندارد استفاده شود.

وی همچنین به دستورالعمل های بهداشتی در حوزه تاکید کرد و گفت: بدلیل حضور حجاج از رعایت نکات و دستورالعمل های بهداشتی الزامی است چرا که در هر گونه بیماری یک نفر به بیماران، نیز با مشکل مواجه خواهند شد.

وی بر احترام و رعایت قوانین کشور تاکید کرد و گفت: در دیدارهایی که با مراجع عظام بر رعایت قوانین کشور میزبان از سوی زائران عزیز تاکید کرده ام.

شورای سازمان حج وزیارت در رابطه با موضوع مدیریت بحران و تشکیل ستاد در این خصوص گفت: امسال به گونه ای برنامه ریزی شده است که با نصب اپلیکیشن، حرکت کاروان ها پایش و مونیتورینگ می شود و برنامه ریزی مناسبی از سوی ستاد مدیریت بحران صورت می گیرد تا دغدغه ایجاد شود. ها به حداقل کاهش، ضمن اینکه قرار است با توجه به رایزنی های صورت گرفته ۶ ایستگاه برای راهنمایی زایران در منا اختصاص داده شود تا انشاالله حادثه و مشکلی نداشته باشد.