افزایش قیمت شمش فولادی در فصل اول سال ۲۰۲۲بازار گروه بین الملل: در این سالها افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی چالشی جدی برای صنایع و اقتصاد دنیا ایجاد کرده است. افزایش قیمت باعث شد تا فعالیت های صنعتی افزایش یابد و بر شدت تورم در دنیا اضافه شود.

این افزایش قیمت باعث تشدید این موضوع شد که درگیری های روسیه و کشورهای اروپایی بالا گرفت و بحران های اقتصادی و صنعتی ناشی از تحریم های روسیه باعث شد تا بازار کالا با تنش روبرو شود. بانک جهانی در گزارش اخیر خود: «قیمت فولاد از ابتدای سال جاری افزایش یافته است و انتظارها برای بازگشت به این بازار با فروکش کردن همه چیز در دنیا به نتیجه نرسید. در دوره ما شاهد افزایش قیمت فولاد به دلیل عدم عرضه این محصول و تعطیلی کارخانه ها و معادن و بسته بودن مرزها بودیم. با از بین رفتن این بازارها در فصل اول امسال، انتظام می‌رود بازار به پایان می‌رسد ولی جنگ روسیه و کشور شوک بزرگی را وارد کرد و قیمت‌ها را افزایش داد.»

در این روزها که درگیری‌های روسیه و اکثریت آن تشدید شده است و خبرهایی در مورد حملات اخیر به کارخانه‌های فولادسازی منتشر شده است، می‌توان انتظار داشت که قیمت فولاد در بازار جهانی بیشتر شود.

طبق گزارش ارائه شده توسط فایننشال تایمز در فصل اول سال 2022 تا کنون قیمت شمش های فولادی در دنیا 4.7 درصد و قیمت ورق های فولادی 8.9 درصد رشد کرده است و با توجه به شدت درگیری های روسیه و کشورهای مختلف، امیدی به روسیه. توقف این روند وجود ندارد.

این رسانه اروپایی در گزارش خود: «تنش های روسیه نوشت و مردم و بالاگرفتن دامنه این درگیری ها در هفته های اخیر نشان می دهد که انتظار پایان روند افزایش قیمت در بازار فولاد، انتظاری نادرست است. انتظار می رود در فصل دوم امسال در خوش بینانه ترین حالت قیمت شمش های فولادی در دنیا ۳.۱ درصد و قیمت ورق های فولادی ۷ درصد نسبت به فصل اول رشد کند. این مسئله برای واردکننده فولاد می تواند بسیار آسیب برساند زیرا هزینه های تولیدات صنعتی را افزایش می دهد و بر دامنه تورم می افزاید.»

درگیری‌های روسیه و باعث ایجاد مشکل در عرضه فولاد و فراورده‌های فولادی در دنیا می‌شود. این مشکل یک عامل مهم در افزایش قیمت فولاد بود ولی مسئله مهم این است که طرح های توسعه زیر ساختی در آمریکا با جدیت دنبال می شود و آمریکا در نظر دارد بالغ بر ۶۰ درصد فولاد و فراورده های فولادی مورد نیاز خود را وارد کند.

در صورتي كه عامل افزايش را با تغيير در پيشبرد اضافه كردن، مشاهده كرد كه در فصل دوم سال جاري بازار با تحولات بسيار بزرگتري روبرو خواهد شد. پیش بینی می شود در فصل دوم سال ۲۰۲۲ متوسط ​​قیمت هر شمش فولاد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۲ درصد و متوسط ​​قیمت هر تن ورق فولادی ۱۷.۲ درصد افزایش می یابد.

در صورت تحقق این پیش بینی متوسط ​​قیمت هر تن شمش فولادی در فصل دوم سال ۲۰۲۲ برابر با ۱۱۷۷ دلار و متوسط ​​قیمت هر تن ورق فولادی برابر ۲۱۸۲ دلار خواهد بود.

در این شرایط می توان انتظار داشت که در نیمه دوم امسال در بخش های صنعتی و تولیدی در دنیا تشدید شود.