افزایش قیمت تراکتور در کارخانه| دلالان دست به کار شدند


بازار گروه استان ها: بخش کشاورزی از آن تعداد بسیار زیاد است که یکی از مواد غذایی مهم غذایی و امنیت غذایی در کشور به شمار می رود و می تواند باعث آسیب رساندن به آن شود..

در این بین ادوات کشاورزی و ماشین آلات مورد نیاز برای کاشت، تاثیر بسیار زیادی بر قیمت محصول نهایی و کاهش و یا افزایش قیمت محصولات کشاورزی به صورت مستقیم می‌آورد.

با بررسی بازار تراکتور و سایر محصولات کشاورزی مشخص می شود که در دو هفته اخیر قیمت تراکتور در کارخانه ۲۰ درصد و در بازار آزاد تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

این افزایش قیمت پس از تائید سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در سامانه ۱۲۴ نیز بارگذاری شده است.

افزایش قیمت تراکتور در کارخانه|  دلالان دست به کار شدند

گفتنی است درخواست افزایش قیمت محصولات تراکتورسازی از حدود یک ماه پیش و بر اساس افزایش هزینه‌های تولید کارخانه تراکتورسازی به سازمان حمایت ارسال شده بود.

با این توضیحات در ادامه به تحلیل بازار تراکتور و سایر ادوات کشاورزی در گفتگو با رضا فرخی فعال بازار ادوات کشاورزی می‌پردازیم.

شرکت تراکتورسازی بالاخره قیمت ها را افزایش داد
یکی از بازارهای کشاورزی در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: شرکت تراکتورسازی تبریز به عنوان اصلی ترین تامین کننده تراکتور موردنیاز کشاورزان کشورمان می شود که چندین ماه بود قصد افزایش قیمت محصولات را داشت و بیشتر فعال با سازمان حمایت ۲۰ درصد قیمت انواع تراکتورها بود. افزایش یافتن.

رضا فرخی پس از آن نیز داشت: در بازار آزاد شاهد افزایش قیمت حدود ۳۰ درصدی انواع تراکتور هستیم. البته دلالان نیز دست به کار اند و تراکتورهایی که خریده و انبار کرده بودند را با قیمت بالاتر در حال فروش دارند.

افزایش قیمت تراکتور در کارخانه|  دلالان دست به کار شدند

وی سپس افزود: به عنوان مثال تراکتور کشاورزی ۳۹۹ جفت دیفرانسیل در کارخانه ۳۸۰ میلیون تومان به فروش می رسد ولی در بازار آزاد نزدیک ۵۱۰ میلیون تومان قیمت دارد. این قیمت باعث افزایش دلالان در این بازار می شود.

فرخی همچنین ادامه داد: تراکتور ۴۷۵ نیز ۳۵۳ میلیون تومان توسط کارخانه تراکتورسازی قیمت خورده است ولی در بازار آزاد حدود ۴۷۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان به فروش می رسد.

وابستگی قیمت سایر ادوات کشاورزی به تراکتور
وی در خصوص سایر ادوات کشاورزی نیز گفت: قیمت این ادوات نیز وابسته به قیمت تراکتور بوده است و چون قیمت تراکتور رشد کرده است پس به مرور شاهد افزایش قیمت سایر ادوات نیز خواهد بود.

افزایش قیمت تراکتور در کارخانه|  دلالان دست به کار شدند

فرخی ادامه داد: امیدواریم دولت زمینه حذف قیمت دستوری از بازار تراکتور را فراهم کند، اختلاف قیمت تراکتور در کارخانه با بازار آزاد باعث رواج دلال بازی در بازار ادوات کشاورزی به ویژه تراکتور می شود.

بدون شک رشد قیمت تراکتور علاوه بر خرید این ماشین کشاورزی برای کشاورزان مشکل می‌کند، باعث می‌شود که قیمت خدمات کشاورزی هم افزایش یابد و از این طریق می‌تواند بر روی قیمت همه محصولات کشاورزی تأثیرگذار باشد. تراکتور بیشتر برای شخم زدن زمین‌های کشاورزی به کار می‌رود و رشد قیمت آن واقعاً به رشد قیمت دستمزد برای شخم زدن زمین کشاورزی منجر خواهد شد.

این موضوع در افزایش افزایش قیمت محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو خواهد شد. بنابراین از این طریق افزایش قیمت در نهایت امنیت غذایی مردم را به خطر انداخته و بر روی زندگی عموم مردم جامعه تأثیرگذار است.