افزایش تعداد دندانپزشکان انحصار را از بین می بردمحمد فخر کارشناس بهداشت در گفتگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوزوی با اشاره به افزایش ظرفیت پذیرش دندانپزشک در کشور گفت: از نظر سرانه دندانپزشکی نسبت به سایر کشورها وضعیت خوبی نداریم و تقریبا در رتبه های پایینی قرار داریم. این مشکل باعث شده دسترسی مردم به خدمات دندانپزشکی هم از نظر دسترسی به دندانپزشک و هم از نظر مالی با مشکل مواجه شود.

وی افزود: قطعا در حوزه بهداشت دهان و دندان با مشکلاتی مواجه هستیم اما در حوزه درمان نیز با مشکلات زیادی مواجه هستیم و در واقع مردم به راحتی و به راحتی نمی توانند از خدمات دندانپزشکی استفاده کنند.

این کارشناس بهداشت خاطرنشان کرد: زمانی که سرانه دندانپزشکی اندک باشد، دندانپزشکان تمایل دارند از فرصت استفاده کرده و مطب خود را باز کنند و در شهرهای بزرگ خدمات ارائه دهند و در نتیجه به درآمد بالایی دست پیدا کنند، اما اصولاً این رویه، دسترسی مردم به خدمات دندانپزشکی است. در مناطق مختلف استان کاهش می یابد.

فاچر با بیان اینکه تعداد کم دندانپزشکان باعث افزایش قیمت خدمات دندانپزشکی می شود، گفت: از آنجایی که انحصار در بازار خدمات دندانپزشکی ایجاد می شود، باعث افزایش قیمت می شود و کیفیت فدای افزایش سود می شود. فضای فعلی فضای رقابتی نیست و وقتی رقابتی بین ارائه دهندگان خدمات وجود نداشته باشد، هیچکس تمایلی به افزایش کیفیت ندارد، زیرا چه کیفیت را افزایش دهند و چه نکنند باز هم مشتریان خود را دارند.

وی با تکذیب رویکرد محافظه کارانه برای افزایش ظرفیت فارغ التحصیلان دندانپزشکی گفت: رویکرد محافظه کارانه نشات گرفته از ساختار دانشگاه های وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی است. دانشگاه های علوم پزشکی کشور زیر نظر وزارت بهداشت تعریف می شوند و مسئولان وزارت بهداشت و مدیران و حتی رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی پزشک و دندانپزشک هستند. در نتیجه برای خود منافعی دارند و در وهله اول به دلیل افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی برایشان تضاد منافع ایجاد می شود و همکارانشان از افزایش تعداد دندانپزشکان ناراحت می شوند چرا که اگر این اتفاق بیفتد. ، مجبور به افزایش کیفیت و کاهش قیمت خواهند بود. و منجر به تشدید رقابت و در نهایت کاهش درآمد آنها می شود.

این کارشناس بهداشت با بیان اینکه تضاد منافع باعث ایجاد محدودیت برای افزایش دانشجویان دندانپزشکی شد، گفت: مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر افزایش تعداد دانشجویان دندانپزشکی در صورت وجود مصوبه که منجر به پذیرش دانش‌آموزان بومی می‌شود، می‌توان خوش‌بین بود که دسترسی مردم در مناطقی غیر از مراکز شهرها نیز افزایش می‌یابد، اما اگر به عنوان قانون عدالت آموزشی مجلس تلقی شود، باز هم شاهد خواهیم بود که هیچ‌چیز نیست. اتفاق خواهد افتاد، بنابراین دسترسی نه تنها افزایش می یابد، بلکه مشکلاتی که در چند سال اخیر وجود داشته است، ادامه خواهد داشت.

فخر تصریح کرد: نظارت دقیق بر اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضروری است تا مصوبات دقیق باشد. اگر نظارت دقیقی وجود داشته باشد، نظارت اولیه انجام می شود و بر همین اساس افزایش ظرفیت به طور دقیق اجرا می شود. سازمان برنامه و بودجه موظف به تامین مالی این مصوبه است و دانشگاه ها برای افزایش ظرفیت دانشجویان دندانپزشکی از سازمان برنامه و بودجه پول دریافت می کنند، بنابراین باید این مصوبه را اجرا کنند.

انتهای پیام/*