افزایش بی منطق قیمت سکه و آرزو در بازار! | گفتار درمانی بانک مرکزی در مدیریت بازار فایده ای نداردبازار گروه بانک و بیمه: قیمت سکه و ارز پس از کاهش آن در آخرین روز فعالیت های کاری بازار این کالا در هفته گذشته امروز افزایش یافت که دوباره به کانال ۱۵ میلیون تومان بازگشت و دلار آزاد نیز برای رسیدن به ۳۳ هزار تومان خیز برداشته شد.
افزایش قیمت برای همه مبهم است چرا که بانک مرکزی میزان ذخائر ارزی کشور را بسیار مناسب اعلام می کند اما اقدامی در این زمینه می کند که قیمت ها در چنین بازاری بی منطق افزایش نیابد به چشم نمی خورد.
ارزی که تعیین کننده قیمت همه کالاها و خدمات در بازار است و در شرایطی که وضعیت اقتصادی مردم به دلیل رشد روز افزون قیمت ها مناسب نیست، چنین روندی می تواند بر خود تأثیر منفی بگذارد برای تشدید قیمت ها بجای می ماند.
هر چند به گفته این افزایش قیمت در بازار و به دنبال دلیل افزایش میزان مصرف به خصوص هجو خیلی ها به بازار برای تبدیل دارایی های به کالاهای ارزشی و با هدف جلوگیری از کاهش ارزش پول هایشان است اما بانک مرکزی و تصمیم گیران اقتصادی دولت باید به گونه ای باشد. با برنامه ریزی اورژانسی و درعین حال بازارها را ساماندهی کنند، که افزایش نرخ حلقه فشار گرانی ها را بیش از این بر مردم تنگ نکند و با سیاست های ارزی کارآمد مانع از رشد بی منطق و غیر واقعی قیمت ها در چنین بازاری شوند.

مردم با فعال اقتصادی، بازاریان و سرمایه گذاران با هوشمندی به آینده اقتصاد کشور می نگرند و از آنجایی که خیلی به توسعه اقتصادی، کاهش تورم، رشد اقتصادی، و …امیدوار تبدیل دارایی های خود به کالایی می شوند و ارزش دارند. چون طلا، سکه و آرزو را برگزیده اند که این موضوع باعث ایجاد صف برای خرید چنین کالاهایی شده است

هجوم به بازار ارز برای تبدیل سرمایه های نقدی به کالاهای ارزشمند با هدف جلوگیری از کاهش ارزش دارایی
سید مرتضی افقه، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با «بازار» درباره علل افزایش نرخ ارز در این روزها گفت: مردم بخصوص فعالان اقتصادی، بازاریان و سرمایه گذاران با هوشمندی و درایت به آینده اقتصاد کشور نگرند و از آنجایی که خیلی به توسعه می رسد. اقتصاد، کاهش نرخ تورم، رشد اقتصادی، و …امیدوار مسیر تبدیل دارایی های خود به کالایی نقد شوند و به عنوان طلا، سکه و آرزو را برگزیده اند که این موضوع باعث ایجاد چنین کالاهایی می شود که برای خرید چنین کالاهایی ساخته شده است. با چنین شیوه ای سرمایه های خود را در مقابل تکانه های اقتصادی حفظ و مانع از کم ارزش شدن دارایی هایشان می شوند.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی نیز درتصمیم گیری های خود را برای ساماندهی نرخ ارز در بازار بسیار وسواس و دست به کار شده است، گفت: البته این بانک علاوه بر توجه به شرایط حال به فکر روزهای آینده نیز هست چرا که با توجه به تحریم ها. ناجوانمرد و سخت گیری ها در انجام توافقات برجام، باید ازمنابع ارزی کشور به درستی صیانت کند و با رشد با رشد در بازار چوب حراج به منابع ارزی نزند. اما این بانک نباید بی اختیار بنشیند و نظاره گر افزایش قیمت باشد در چنین بازاری می شود با شگردها و شیوه های تخصصی و ایجاد راه حل هایی که مانع از افزایش قیمت طلا و ارز در بازار شود.

بانک مرکزی با توجه به شرایط سیاسی و بین‌المللی احتمال استفاده از این کالای مهم اقتصادی برای روزهای سخت است. این در حالی است که از زمان دولت روحانی تا کنونی است که برای محدودیت هایی که نیازی به ارزی دارند ایجاد می شود، بنابراین باید زمان دستکاری از طریق ارائه این کالاست که برای ساماندهی بازار و جلوگیری از قیمت ها باید مقداری از آن به بازار عرضه شود.

زمانی برای عرضه به بازار!
این اقتصاددان در پاسخ به اینکه طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی، منابع ارزی کشور بسیار مناسب است، چرا که در چنین شرایطی که قیمت ها در این بازار روندی افزایش می یابد، برای جلوگیری از رشد قیمت کمتر از آن در بازار است. عرضه نمی کند تا مانع از رشد غیر واقعی ارز شود، گفت: ارز پشتوانه اقتصاد کشور می شود، بنابراین بانک مرکزی با توجه به شرایط سیاسی و بین احتمالی بین المللی استفاده از این کالا اقتصادی را برای روزهای سخت تعیین کرده است. این در حالی است که از زمان دولت روحانی تا کنونی است که برای محدودیتی استفاده از ارزی ایجاد شده است، بنابراین باید زمان دستکاری از طریق عرضه این کالا باشد که برای ساماندهی بازار و جلوگیری از قیمت ها باید از آن به بازار عرضه شود.
افقه در ادامه به بحث هیجان و روانی شدن بازار در دو سه هفته دیگر اشاره کرد و گفت: جدایی از مسائل روانی در بازار که منجر به رشد میزان مصرف و افزایش قیمت می شود هم کارگزاران اقتصادی، سرمایه، مصرف کنندگان و مردم مصرف می کنند. عادی مدتی است به استقبال تورم انتظاری رفته اند. حال با توجه به شرایط فعلی کشور و وجود تورم بالا رفتار بازار و مردم منطقی به نظر می رسد. با این وجود تبدیل به ریال به هر کالایی به بوده است اما از آنجایی که ارز، طلا و سود قابل نقدینگی دارند و از طرفی نگهداری آنها را حفظ می کند، اما با حفظ ایمنی آسان به خرید چنین کالاهایی روی آورده اند.

رئیس کل بانک مرکزی به جای توجه به راهکارهای بررسی ها برای مدیریت بازار ارز به گفتار درمانی روی آورده است و زمانی که مردم وعده های وی را بی عمل می بینند و اعتمادی به مدیریت بازار نمی کنند. آنگونه که اعلام شد “اکنون شرایط منابع ارزی کشور از هر سالی بهتر است” اما قیمت ها روز به روز در این بازار در حال افزایش است.

گفتار درمانی بیفایده است
این اقتصاددان با بیان اینکه اقتصاددانان برای حل مشکلات اقتصادی کشور راه حل های خود را همیشه به دولتمردان با شیوه های خاص ارائه می دهند، گفت: ریل باید تا نظرات در این مسیر اثر داده شود. به طور مثال رئیس کل بانک مرکزی به توجه به تصمیمات برای مدیریت بازار ارز به گفتار جای درمانی روی آورده است و زمانی که مردم وعده های وی را بی عمل می بینند توجه و اعتمادی به مدیریت بازار نمی کنند. آنگونه که اعلام شد “اکنون شرایط منابع ارزی کشور از هر سالی بهتر است” اما قیمت ها روز به روز در این بازار در حال افزایش است.
بنا به این گزارش، قیمت امروز و در اولین روز کاری بازار سکه و آرزوی افزایش می یابد، به طوری که دوباره به کانال 15 هزار تومان بازگشت. همچنین نرخ دلار نیز برای اولین باز 32 هزار تومان را در بازار آزاد رد کرد. در بازار آزاد همچنین تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۴۸۳ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی طرح جدید ۱۵ میلیون و ۱۰۰ تومان است.. این در حالی است که قیمت این کالاها در ۱۹ خرداد ماه طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۴۴۲ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴ میلیون و ۹۴۰ تومان بود.
امروز همچنین در بازار سبزه‌های میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سکه یک‌گرمی ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است و به فروش می‌رسد..
هر مثقال طلا در بازار داخلی، ۶ میلیون و ۴۱۶ هزار تومان ارزش گذاری شده است. در حالی که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۸۷۳دلار است.
علاوه بر این، در صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار با کاهش نسبت به روز قبل، ۲۶ هزار و ۸۴۴ تومان و قیمت خرید دلار از مردم ۲۶ هزار و ۵۷ تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز با کاهش هزار به دیروز معادل ۲۸ و ۴۱۶ تومان و قیمت خرید یورو نیز ۲۸ هزار و ۱۳۳ تومان اعلام شده است.. به گفته ی افزایش قیمت سکه و آرزو در بازار آزاد بی منطق و هیجانی است . سکه دارای حباب قیمت و ارز خواهد بود بدون این که در اقتصاد کلان کشور رخ دهد غیر واقعی افزایش یافته است . در چنین شرایطی نیست که قیمت این کالاها در روزهای آینده چه رقمی باشد بنابراین ورود به چنین بازاری با اطلاعات همراه است..