افت جهانی فولادی – خبرگزاری بازاربه گزارش بازار به از آهن پرایس آهن و فولاد در روز گذشته نیز نسبتا آرام بود و عمده مبادی فروش با ثبات قیمت محصولات خود را عرضه کردند، قیمت روز میلگرد چندین نوسان داشت و کاهش قیمت این محصول در برخی کارخانه ها بود. بودیم.

بازار نیز با توجه به نوسان جزئی که می‌توان گفت تقریباً بود و قیمت دلار با کاهش در بازار آزاد ۳۱ هزار و ۶۸۰ تومان به فروش رسید.

بررسی روزانه قیمت آهن آلات
قیمت‌های اعلامی در بازار آهن غالبا با ثبات همراه بود، اما نوسانات بازار میلگرد، روند مشخصی نداشت، به طوری که برخی از مبادی فروش قیمت‌ها را تغییر ندادند، برخی با افزایش 100 تومانی همراه بودند و از شرکت‌ها نیز قیمت‌ها را افزایش دادند.

کف قیمت میلگرد در بازار روز گذشته در کارخانه های سیرجان و نورد کرمان حدود 16 هزار و 600 هزار تومان و سقف قیمت پیشنهادی این مقطع در شرکت‌هایی مانند کاوه تیکه داش و کارخانه میلگرد شاهرود حدود 100 و 700 تومان اعلام شد. .

قیمت روز قوطی پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، مانیسمان و … در عمده شرکت‌ها ثبات داشتند. کف نرخ پروفیل ضخامت ۲ حدود ۲۲ هزار تومان و سقف آن نیز حدود ۲۴ هزار تومان برآورد شده است.

قیمت ناود ایرانی و نبشی نیز مانند اکثر محصولات تولیدی در بسیاری از شرکت‌ها ثابت اعلام شد، همچنین قیمت تیرآهن در بخش‌های کیلوفروشی بدون تغییر بود و از نوسانات جزئی در بخش‌های پرفروش مابقی شرکت‌ها قیمت‌ها را ثابت کردند. قیمت ورق سیاه و ورق استیل نیز همچنان ثابت اعلام شد و قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی هم در غالب شرکتها ثابت بود.

شرایطی که از گزارش‌های برمی‌آید قیمت‌ها نوسان زیادند و شروع بازار روندی ثابت دارد. در بررسی گذشته روز گذشته بورس کالا باید گفت از 200 هزار و 800 تن محصول عرضه شده است که چیزی حدود 70 درصد است. در این میان از 89 هزار و 300 تن شمش بلوم، 294 هزار و 58 تن مورد قرار گرفتن و نرخ آن نیز حدود 12 هزار و 612 تومان است.

امروز نیز حدود ۱۰۷ هزار تن محصول فولادی در بورس عرضه می‌شود که شامل محصولاتی مانند میلگرد، ناودانی و نبشی، تیرآهن، ورق قلعاندود و ورق سرد است. همچنین از این میزان حدود 62 هزار و 814 تن به میلگرد اختصاص داده شده است و نرخ پایه در نظر گرفته شده برای این محصول نیز 15 هزار و 81 تومان است.

افزایش ۱۰ درصدی نرخ
رضا نادری نایب رئیس اتحادیه فروشندگان اهواز روند بازار را در چند روز اخیر کاهش داده و رقم را ۱۰ درصد اعلام کرده است. به گفته وی: کاهش جهانی فولاد روسیه و زیرفروشی این کشور، نرخ را نزولی کرده است که مدیران آن به بازار نیز ارسال می شوند.

نادری همچنین افزود: یکی دیگر از تبعات دامپینگ افزایش میزان کاهش ایران است که برخی از آن‌ها را صفر اعلام کرده‌اند. وی در ادامه بیان کرد: شنیده‌ها حاکی از این است که حدود 50 تن فولاد روسی توسط تجار ایرانی وارد شده است که نرخ محصولات داخلی را تحت تأثیر قرار داده است اما در جریان این ماجرا نیست.

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان اهواز تبریز کرد: یکی از دلایل افت قیمت در بازارهای داخلی ضعیف است که برخی از تولیدکنندگان با روش‌هایی به عنوان القای محصول و قطع برق در افزایش نرخ محصولات فولادی هستند که به جایی نبرد می‌رسند.

نادری در پایان گفت: در حال حاضر حاضر هرکیلوم در بازار داخلی به طور متوسط ​​حدود ۱۸ هزار تومان است که احتمال دارد در روزهای آتی نیز کاهش بیابد.

کاهش جهانی نرخ فولاد
در روزهای سوم با تکرار مجدد چین برای بار قرنینه ای را اجرا کرد که به کاهش مصرفی از روسیه سراسر شد.

در همین زمینه کیوان جعفری تهرانی کارشناس بازار فلزات پایه اظهار کرد: قرنطینه مجدد چین به افت نرخ فلزات در بورس شانگهای منتهی شد، به طوری که میلگرد ۵ دلاری و سنگ آهن نیز حدود ۳/۶ درصد کاهش یافت. بر همین اساس اسلب ایران که هفته گذشته حدود 525 تومان اعلام شد، احتمالا در روزهای آتی مجددا کاهش پیدا خواهد کرد.

این کارشناس همچنین افزود: بیلت تولیدی ایران را که در آن حدود ۴۹۰ تا ۵۱۰ دلار بود، انتظار می‌رفت، روند کاهشی در پیش گرفت.

احتمال بازگشت ارز ۴۲۰۰ تومانی
لایحه دوفوریتی که قرار بود روز گذشته در مجلس مطرح شود حکایت از بازگشت ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد.

شنیده‌ها حاکی از این است که احسان خاندوزی وزیر اقتصاد هدف از ارائه چنین طرحی را برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها عنوان کرد و گفت: محاسبه نرخ کم‌مرگ ارز 4200 تومانی دارای تأثیر بر کاهش تمام تولید است، به همان نسبت دولت در صد است. جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، محاسبات کمرگ را به سال گذشته برگرداند.