اغراق نماینده مجلس باکو علیه ایران


گزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزسیاوش نوروزوف رئیس کمیسیون منطقه ای مجلس آذربایجان به اظهارات حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر غیرقابل قبول بودن تغییر مرزهای تاریخی در منطقه و همچنین رزمایش پاسخ داد. از اختیارات نیروی زمینی سپاه در منطقه عمومی ارس.

نماینده مجلس جمهوری آذربایجان مدعی شد «اقدامات اخیر ایران علیه جمهوری آذربایجان را نمی توان روابط حسن همجواری تلقی کرد».

به گزارش «ارمنستان نیوز»، وی با بیان اینکه تغییر مرزهای تاریخی و سیاسی منطقه هیچ تاثیری بر ایران به عنوان کشوری که با دو جمهوری ارمنستان و آذربایجان هم مرز است، ندارد، گفت: امروز ایران اعلام کرد که مرزها نمی توانند باشند. . تغییر کرده، او این کار را می کند. ما در مورد مرز ارمنستان و آذربایجان صحبت می کنیم. (جمهوری) ارمنستان و آذربایجان بر اساس نقشه اعصار معین تصمیم خواهند گرفت و بر این اساس مرزهای بین دو کشور مشخص خواهد شد. این چه ربطی به کشور ثالثی از جمله ایران دارد که در این امور دخالت می کند؟

نماینده جمهوری آذربایجان در عین حال گفت که هیچ تهدیدی از سوی باکو علیه ایران وجود ندارد و نمی تواند باشد.

او استدلال کرد: و در این مورد، ما از چه تمرینی صحبت می کنیم که تجهیزات سنگین، توپخانه، تجهیزات را جمع آوری می کنید؟! اگر این رزمایش نیروهای مرزی ایران با سلاح های سبک باشد قابل درک است. اما با تجهیزات سنگین، موشک و توپ تمرین می کنند. مشخص است که نمایش قدرت است…آیا ایران فضای کافی برای تمرین در ساحل پنج متری ارس ندارد؟ منطقه خیلی بزرگ است.

اغراق نماینده مجلس باکو علیه ایران

نوروزوف در ادامه استدلال های خود با تعیین تکلیف برای ایران گفت: بروید در جزیره کیش در ساحل اقیانوس هند تمرین کنید؟! چرا در سواحل ایراس؟! چرا به نمایش، گذر، پل روی ارس نیاز دارید؟! از رودخانه ارس می توان با دوچرخه عبور کرد، برای عبور از تانک نیازی به عبور از پل نیست.

اظهارات خصمانه مقام جمهوری آذربایجان در حالی است که هرگونه تغییر در مرزهای شمال غربی می تواند منافع ملی ایران از جمله راه های تجاری را به خطر بیندازد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که به ایروان سفر کرده بود، روز پنجشنبه با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان دیدار و گفت و گو کرد. وزیر امور خارجه ارمنستان در این دیدار به روابط دیرینه دو کشور اشاره کرد و گفت: آمادگی داریم تا حد امکان روابط دو کشور را تعمیق دهیم.

میرزویان افزود: این اظهارات من در چارچوب آخرین تحولات منطقه مورد تاکید است. از سال 2020، آذربایجان (جمهوری) حملاتی را علیه ارمنستان انجام داده است و آخرین حمله در 13 سپتامبر رخ داد. واضح ترین رویکرد و موضع را از ایران شنیدیم. در ماه های اخیر بارها پیام های روشنی از سوی ایران درباره امنیت مرزهای ارمنستان شنیده ایم. ما این را از نزدیک دنبال می کنیم و از آن قدردانی می کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین تاکید کرد: مخالفت خود را با هرگونه تغییر ژئوپلیتیک و مرزبندی در قفقاز به صراحت اعلام کرده ایم. درگیری های نظامی جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان نگرانی هایی را در منطقه ایجاد کرده است، منطقه قفقاز شرایط حساسی را پشت سر می گذارد. ما معتقدیم که احترام به تمامیت ارضی کشورهای منطقه قفقاز باید به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: خوشحالیم که روابط دو کشور در مسیر درست و رو به افزایش است و امنیت ارمنستان را برای امنیت ایران و منطقه می دانیم و نسبت به هر اقدامی که باعث این حضور شود نگرانی خود را اعلام کرده ایم. نیروهای خارجی در منطقه».

پیش از این حسین امیرعبداللهیان در پاسخ به تماس تلفنی جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به آخرین تحولات منطقه قفقاز بر حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها از جمله جمهوری آذربایجان تاکید کرد. آذربایجان و ارمنستان و این رویکرد سیاست همیشگی جمهوری اسلامی ایران است.

منبع:

انتهای پیام/