اضافه‌شده‌های زاینده‌رود حذف شود | لزوم مشارکت سرمایه گذاران برای احیابه گزارش خبرنگار بازار، علی اکبر محرابیان شامگاه پنج شنبه در جلسه شورای اداری استان اصفهان که با حضور رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد، اظهار داشت: در سفری بیش از هشتاد هزار میلیارد ریال برای استان اصفهان در حوزه آب اختصاص داده شده است. است.

وی با اشاره به این مقدار اعتبارات حدود یک اعتبار سوم کل سفر است، پیشنهاد داشت: یکی از بهترین درخواست های مردم اصفهان موضوع زاینده رود است.

وزیر نیرو با اشاره به موضوع زاینده به عواملی مانند تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی ها هم ارتباط دارد، تصریح کرد: با این وجود نباید از افزایش مصرف آب در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی و شرب هم غافل شوند.

اضافه برداشت های زاینده رود حذف شود
وی با اشاره به اینکه بیشتر برداشت‌ها از آب زاینده رود هم یکی از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: بیش از 1.2 میلیون متر مکعب از سفره‌های زیرزمینی زاینده رود برداشت شده است که این موضوع باعث بروز مشکلاتی می‌شود. زیادی برای زاینده رود شده است.

محرابیان با بیان اینکه طرح های زاینده رود نیمه رها شده است، گفت: اکثر این طرح ها مربوط به سال های دهه ۶۰ و ۷۰ است که پس از آن به دلیل افزایش و در مورد ایجاد یک نوع عدم تعادل ایجاد شده است. .

تدوین و تنظیم یک برنامه جامع و یکپارچه برای حوضه زاینده رود
وی از اولین راهکارهای موجود برای حل مشکل زاینده رود را تنظیم و تنظیم کرد یک برنامه جامع و یکپارچه برای حوزه زاینده رود دانست و گفت: این برنامه یکی از ماه های گذشته انجام شده و قرار است از نظر اساتید و پژوهشگران دانشگاهی مشخص و هم برای این برنامه باشد. این طرح استفاده می شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه طرح ها و پروژه های تمام موارد هم باید تکمیل شود، تاکید کرد: این طرح باید هر چه سریعتر به صورت کامل تکمیل شود و به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به یکی دیگر از راهکارهای احیای زایرود اصلاح الگوی کشت است، اظهار داشت: شیوه های نوین کشاورزی وارد شده و از عبور کشاورزی سنتی می شود که این موضوع هم نیاز به حمایت از صنعت کشاورزی دارد.

صنایع از پساب استفاده کنند
محرابیان با بیان اینکه یکی از معضلات دیگر در استفاده از صنایع آب است، حل می شود: برای حل این مشکل باید با استفاده از روش های نوین از پساب ها و منابع آبی غیرمتعارف برای صنایع استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه احیای زاینده رود در قالب اعتبارات بودجه شدنی نیست و یک عزم و پشتیبانی ملی نیاز است و لازم است تا سرمایه گذاری در این موضوع مشارکت داشته باشد، مشخص کرد: طرح های حفاظتی حاشیه زاینده باید از ابتدا تا انتهای آن باشد. انجام شود.