اشعار انقلابی مردم اردبیل در عید فطر 1357به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر، پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به بازخوانی حواشی اقامه نماز عید سعید فطر سال 1357 در اردبیل کرد:

عید فطر 1357 سراسر کشور شاهد برپایی تظاهرات و تحرکات انقلابی بود. مقارن با سیزدهم شهریور در اردبیل بعد از برپایی نماز عید تظاهراتی برپا شد.

گرچه در میان اسناد ساواک و شهربانی گزارشی از این تظاهرات در دست نیست لیکن در دفترچه‌ای که شامل اشعار انقلابی از مرحوم اسدالله وثوقی بر جای مانده است، اشعاری به ترکی آذری با عنوان «راهپیمایی عظیم چند میلیونی در روز عید فطر قبل از فرار شاه» وجود دارد اشعار این تظاهرات که به صورت آهنگین قرائت می‌شد. متن آن چنین است:

قیام ایدوبدی ستم دیده ملت ایران

گلوب تلاطمه دریا کیمی قوپوب طوفان

دوشوبدی وحشته ضحاک ایتردی ال ایاقین

اولوبدی بهت زده چِینور دیلین دوداقین

گوروبدی چاره یولی باغلانوبدی هریاندان

نه قاچماقا یولی واردور نه قالماقا امکان

بو وسعتیله جهان تنگ اولوبدی چون زندان

دوشوبدی مخمصیه اول ستمگر دوران

دوتوب عذاب الهی عدوّ قرآنی

عذابدن قوتارانمز گر اولسا مین جانی

او کاخ ظلمه گرک آتش شرر سالینا

اوقلانلاریکه توکوبدور گر قصاص آلینا

دماغی اوسته دوشوب توپراقا چخا جانی

او گونگه گونده دوتار جشن وثوق ایرانی

در همین ایام عوامل رژیم برای مقابله با همراهی بازاریان با علمای مجاهد شهر دست به اقدامات ایذایی زده و تعدادی از تابلوی مغازه‌های بازاریان انقلابی را شبانه شکستند.

حاج رحیم حیدری، خرازی‌فروش، و برادرش حاج کریم حیدری در بازار نفوذ و جایگاه مهمی داشتند و دستورات علما را در بازار به اجرا می‌گذاشتند. طبق گزارش شهربانی اردبیل پس از شکسته شدن تابلوی مغازه‌های بازاریان انقلابی توسط عوامل رژیم، حاج رحیم حیدری، رئیس اتحادیه خرازان شبگرد بازار را احضار و به همکاری وی با مأموران شهربانی اعتراض می‌کند.

مرحوم اسدالله وثوقی از نزدیکان آیت‌الله مروج و پدر شهید بود که ذوق ادبی داشت و اغلب شعارهای تظاهرات انقلابیون اردبیل توسط وی سروده می‌شده است.

منبع: مهر

انتهای پیام/