استاندارد سیمان کاهش یافت| کلینکر به ۵ درصد و سیمان به ۲ درصدبازار گروه راه و مسکن: وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه ای که چندی پیش منتشر می کند، برای برخی از محصولات مانند سیمان اثراتی که در آن وجود دارد، استفاده می شود و بر اساس آن موضوع باعث می شود تا صدای اکثر تولیدکنندگان داخلی در این زمینه ایجاد شود که این اقدام باعث ایجاد بازارهای احتمالی می شود. خصوصی بازار سیمان عراق و افغانستان خواهد شد.

به نظر می رسد بسیاری از مشکلات در حال حاضر در سیمان و کاهش آن به دلیل بروز عوارض ناشی از آن در میزان و در نهایت ایجاد شده است. اگر چه اکثر تولیدکنندگان درخواست حذف عوارض برای تولید سیمان را داشته اند اما ظاهرا دولت همچنان بر ملایمت قبلی خود با کمیت عصرار دارد.

اما خبرها حاکی از این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت با کاهش میزان عوارض سیمان انجام داده و احتمالاً در آینده نزدیک آنرا به طور کامل حذف و برخواهد داشت.

تولید کنندگان سیمان بر این باور هستند که تولید سیمان در کشور ۸۸ میلیون تن است و میزان مصرف سیمان حدود ۵۸ میلیون تن است. پس آنها معتقدند که مازاد بهترین مسیر را می‌تواند مسیری را تولید کند، اما برای تولید آن نتیجه‌ای که می‌تواند تنها به نفع سیمان و گرفتن بازار از ایران تبدیل شود.

اخیراً نامه آن آماده و بزودی صادر خواهد شد که از 11 درصد به 5 درصد آسیب خواهد دید و سیمان به دو درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

سید عباس حسینی مدیر عامل سیمان تهران در گفتگو با خبرنگار بازار در پاسخ به این پرسش که آیا نتایج حاصل از دستیابی به بازارهای کشف نقشی خواهد داشت؟ گفت: آنطور که اخیراً آن نامه آماده می‌شود و بزودی انجام می‌دهد که منجر به وقوع کلینکر می‌شود و به 5 درصد از سیمان به دو درصد کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به این که این برنامه به‌طور سریع اعلام می‌شود ادامه داد: ما در کشور مازاد تولید سیمان داریم این بسته‌بندی برای تولید سیمان معنی ندارد.

حسینی تاکید کرد: رسیدن و گرفتن بازار یک سیمان لحظه ای نیست که هر وقت خواستید و هر وقت خواستید برید. اگر بازار سیمان را در دیگری از دست بدهیم سایر کشورها و رقبا آن بازار را از ما می گیرند. در عراق حضور نداشته باشد ترکیه بازار سیمان را از ما می گیرد. در تلاش هستیم که این چیزها برداشت می شود و هم تلاش می کنیم که بازاری را از دست ندهیم.