از پیگیری نماینده ویژه تا ورود آب های هرمند به سیستانگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزاز شب گذشته اخبار و تصاویری مبنی بر ورود آب هیرمند به «سد جریخا» در نقطه مرزی ایران و افغانستان و ورود این آب به کشورمان به جای شبکه های اجتماعی منتشر شده است. بررسی ها نشان می دهد که بخشی از آب سیلاب افغانستان به کشورمان رها شده است.

از زمان سقوط دولت ابراهیم رئیسی، حسن کاظمی قمی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان تعیین شده است.

از ابتدای فعالیت نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان، موضوع حق آبه ایران در دستور کار قرار گرفت و این موضوع با سفرهای متعدد وی به افغانستان پیگیری شد.

از ابتدای سال جاری تاکنون دو تلاش برای رهاسازی آب پشت سد کمال خان به ایران صورت گرفته است که می تواند زمینه ساز تعامل دو کشور همسایه باشد.

در نخستین گام از رهاسازی آب سد کمال خان به ایران که در ابتدای سال اتفاق افتاد، حدود 4 میلیون متر مکعب از حق آبه ایران حدود 820 میلیون مترمکعب تامین شد.

سپس بخشی از آب به گذاره رفت که مردم ایران و افغانستان از آن استفاده نکردند.

اطلاعات منابع محلی در استان نیمروز افغانستان نشان می دهد که در این مرحله آب به سمت شورزار نرفت و با سرعت نسبتا خوبی به استان نیمروز افغانستان و سپس ایران می رود.

باید در نظر داشت که با توجه به موقعیت سد کمال خان، حدود 65 درصد از آب رها شده برای مصرف مردم جنوب غرب کشور و حدود 35 درصد آن به کشورمان سرازیر خواهد شد. . . بنابراین باید منتظر ماند و دید با توجه به گستردگی خشکسالی در افغانستان و همچنین عدم لایروبی مسیر آب و برخی مشکلات فنی دیگر در این مرحله تا چه حد از حق آبه کشورمان تامین می شود.

افغانستان نیز مانند برخی دیگر از کشورهای منطقه با مشکل ریزگردها مواجه است که در آغاز سال جاری به دلیل کمبود آب در تالاب ها گریبان بخش زیادی از مردم کشور را گرفت. رهاسازی آب از سد کمال خان این مشکل اساسی زیست محیطی را تا حدود زیادی حل می کند.

موضوع حق آبه ایران از هیرمند به یکی از موضوعات اصلی در تعامل ایران و هیئت حاکمه جدید افغانستان تبدیل شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان چند روز پیش در کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: از حقوق تاریخی و مرزی هیرمنند و ارس حتی قطره ای از مردم ایران را راه نمی دهیم.

منبع: ادامه مطلب

انتهای پیام/