ارز ترجیحی نیروی محرکه اقتصاد بودمحمدصادق مشایخ کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران وی ارز ترجیحی را مصداق بارز غارت اموال مردم و غارت سرمایه های ملی دانست. ارز ترجیحی را باید نوعی سیاست بی عدالتی مد نظر دولتمردان قبلی دانست و بنابراین باید هرچه زودتر جلوی این اشتباه گرفته می شد.

وی افزود: تجربه نشان داده است که چند ارزی سیاست درست و دقیقی نیست و زمانی که مسیر چند ارزی را در پیش گرفتیم، خسارت و زیان زیادی متحمل شدیم، چرا که چند ارزی منجر به کرایه و فساد می شود. برخی افراد به راحتی نمی توانند با مفسدان برخورد کنند زیرا آنها آنقدر چاق هستند که در لایه های مختلف حکومت نفوذ و نفوذ و روابط دارند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: واردکنندگان کالا باید با پرداخت ارز ترجیحی کالا را ارزان به مردم تحویل می دادند و کالاهای مورد نیاز را وارد می کردند اما با نرخ آزاد به مردم تحویل می دادند و حتی بخش قابل توجهی از کالا را به همسایگان صادر می کردند. . و مردم قاچاق شدند! خوب، وقتی محصولی به دست مردم نمی رسد، چرا خارجی ها و دیگران باید از آن استفاده کنند؟ ارز کشور باید برای هموطنان و رفاه مردم کشور هزینه شود نه برای خارجی ها.

والدین تاکید کردند: پرداخت ارز ترجیحی به تولید زمین نیز آسیب وارد کرده و نقطه عطفی در اقتصاد بوده است. باید سیاست هایی اتخاذ شود که قدرت خرید مردم را افزایش دهد و تولید را تقویت کند، در حالی که بازار رشد چشمگیری داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی گفت: نظام یارانه های کشور باید اصلاح شود و نظام را اصلاح کنیم و دولت سیزدهم چاره ای جز اتخاذ چنین تصمیمی ندارد پس نباید دولت را مقصر دانست. دولت سیزدهم مانع از تداوم تصمیمات غلطی شده که سال ها گریبان کشور را گرفته و مشکلات روز به روز بیشتر می شود. من معتقدم دولت سیزدهم شجاعت نشان داده و کار بزرگی انجام داده است که کمتر دولتی انجام می دهد.

وی در بخشی دیگر از این گفتگو با اشاره به تفاوت کاربرگ های الکترونیکی با کمک های نقدی گفت: عمدتا با پرداخت نقدی یارانه مخالفم. معتقدم یارانه ها باید به طور مساوی تقسیم شود و کاربرگ های الکترونیکی می تواند کمی مفید و موثر باشد به شرطی که دولت نظر نخبگان و کارشناسان را برای پذیرش سیاست جلب کند.

انتهای پیام/*