ارزآوری ۲ دلاری صنعت دارو| تنها ۳.۵ میلیارد دلار فاصله با اقتصاد بدون نفتبازار گروه صنعت: سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه افتتاحیه هفتمین دوره از برگزاری نمایشگاه بین المللی دارو و صنایع وابسته «ایران فارما» گفت: بهبود وضعیت سلامت در جنبه های مختلف تجهیزات پزشکی، خدمات سلامت، خدمات، درمان و درمان. یک برجستگی و اعتبار بین المللی به دست آورده ایم. به عبارتی جایگاهی داریم که برای دیگران قابل توجه و قابل تقدیر است و باید از این فرصت استفاده کرد.

وی با اشاره به تلاش هایی که در توسعه صنعت داروی کشور انجام می شود افزوده می شود: در داخل کشور برای توسعه صنعت دارو هم در حوزه محصولات نهایی و هم مواد اولیه تحقیق بسیار می شود اما باید یک کار جدی را در تجارت خارجی آغاز کرد. .

کاهش میزان تولید و تولید غیر نفتی

وزیر صنعت معدن و تجارت دولت سیزدهم تاکید کرد: برای کشور آورده شده است. اول تراز ارزی آورده شده است. ما صادر می کنیم تا به اندازه کافی ارز برای واردات دست بیاوریم. یک اتفاق بسیار خوب در حال حاضر در کشور است که شکاف غیر نفتی و کاهش می یابد.

سال کل کشور کشور ۵۲ میلیارد دلار و غیر نفتی ۴۸.۵ میلیارد دلار بوده است. یعنی 3.5 میلیارد دلار نفت به اقتصاد بدون در تجارت خارجی فاصله داریم که امیدواریم این شکاف امسال تا سال آینده ممکن شود.

فاطمی امین اضافه کرد: سال گذشته کل واردات کشور ۵۲ میلیارد دلار و غیر نفتی ۴۸.۵ میلیارد دلار بوده است؛ یعنی 3.5 میلیارد دلار نفت به اقتصاد بدون در تجارت خارجی فاصله داریم که امیدواریم این شکاف امسال تا سال آینده ممکن شود.

وی در هدف دوم از نتیجه ادامه داد: هدف دوم و مهمتر از هدف اول در تجارت خارجی، موضوع قدرت است. اگر محصولات خام و نیمه خام صادر شود، اما قدرت را برای ایران در سطح بین الملل ایجاد نمی کند. یکی از محصولاتی که هم ملی ایران را نشان می‌دهد و هم آن را آورده است که در حوزه تجهیزات پزشکی و دارویی است که قدم‌های خوبی برداشته می‌شوند و رشد می‌کنند به ویژه در حوزه‌های زیستی فناوری در حوزه پزشکی.

افزایش قدرت ایران در منطقه بیشتر است

فاطمی امین با اشاره به تلاش هایی که در حوزه افزایش حجم مواد دارویی در حال حاضر انجام می شود، بیان کرد: برنامه ای را با تولید کنندگان داروهای انسانی و همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی انجام می دهد. تا بتوانیم یک ارتقای جدی به این حوزه بدهیم.

وی: همچنین مقادیری که اکنون برای تولید دارو در حدود ۵۰ میلیون دلار اعلام می‌شود، بسیار نسبت به توان این صنعت پایین است. جلسات متعددی که با فعالان این صنعت به ارمغان آوردند یک تا 2 میلیارد دلار را مطرح می‌کنند که اگر یک نقشه راه دقیق و حرفه‌ای طراحی کنیم، می‌توان آن را انجام داد.

محقق 2 دلاری مهم کشور برای اینکه می تواند آرزوی کند، از آن می تواند قدرت ایران را در صحنه بین المللی افزایش دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: 2 میلیارد دلار به علاوه برای اینکه می‌توان برای کشور ارزآوری کرد، مهمتر از آن می‌توان ایران را در صحنه بین‌المللی افزایش داد. از این رو امید است که با تلاش ویژه ای که فعالان صنعت دارو می توانند زمینه سازی هایی را ایجاد کنند که در دولت و بخش های مختلف برای رونق انجام می شود مثمر ثمر باشد.

این وزیر دولت سیزدهم تاکید کرد: امید است در سال های آینده شاهد این باشیم که صنعت داروی کشور علاوه بر اینکه مهم و اصلی ترین نیازهای کشور را تامین می کند در سطح بین المللی برای کشور افتخارآفرین باشد.