ارزآوری خوب بادام برای کشور و اصفهانه‌های تولید بالا استاحمدرضا رئیس زاده در گفت و گو با بازار و در پاسخ به این سوال که آیا باغداران بهتر نیست به سمت کاشت درختان بادام که آب بری کمتری دارد و از نظر اقتصادی و آرزوی هم مقرون به صرفه است. روی بیاورند، اظهار کرد: این محصول می تواند مطلوبی برای کشور داشته باشد و ما تا آنجا که قراره ایم سعی کرده ایم در این زمینه فعالیت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اگر در برخی از فصول سال به سرمازدگی نمی توان میزان افزایش این محصول را افزایش داد، گفت: بادام یکی از محصولات خشکباری مهم در ایران و سایر جهان است که باعث می شود مواد غذایی، دارویی و بهداشتی بسیار ارزشمند باشند. توجه قرار گرفته است.

مدیر امور شهرستان باغبانی با اشاره به ارزش غذایی این محصول اصفهان، به این کالا در برنامه‌ریزی‌های استان گنجانده شده است، توجه داشته باشید: این فرصت را برای بهره‌گیری از مزیت نسبی اصفهان فراهم کرده است. .

تولید محصول با روشهای نوین آبیاری
وی تاکید کرد: اگر تولیدکنندگان با استان از روش‌های نوین آبیاری مانند سامانه قطره‌ای و آبیاری تحت فشار استفاده کنند، می‌توانند علاوه بر افزایش سطح زیر کشت، بازده تولید را به سطح مطلوب برسانند و سازمان جهاد کشاورزی هم در این زمینه به باغداران کمک کند.

رئیس زاده ادامه داد: ما بیش از هشت هزار و ۵۰۰ سطح زیر کشت بادام در اصفهان داریم که سالانه از این مقدار هزار تن بادام تولید می شود و درصد زیادی از آن هم ۱۴ می شود.

شناسایی بادام اصفهان به هند و اروپایی و حاشیه خلیج فارس
وی اظهار کرد: این کالای تولیدی بادام یکی از خشکبارهای محبوب در اصفهان است که در بازارهای جهانی خواهان زیادی دارد.

مدیر امور باغبانی شهرستان اصفهان تصریح کرد: با توجه به خشکسالی های اخیر بادام یکی از محصولاتی است که در این وضعیت مقاومت می شود و تعداد زیادی از تولید و تولید ناخالص کشاورزی استان را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: عمده بادام اصفهان به هند و اروپا و حاشیه خلیج فارس صادر می شود و تعداد زیادی مردم هم به مصارف و غذاهای مختلف از جمله خلال یا گزسازی صنایع می رسد.

رئیس زاده ارقام عمده باغ‌های بادام استان را «مامایی»، «منقا»، «محب علی»، «ربیع» و «شاهرودی» دانست و گفت: عمده باغ‌های بادام استان در شهرستان‌های فریدونشهر، سمیرم، تیران و کرون، چادگان، لنجان، نجف آباد، کاشان، خوانسار و اصفهان قرار دارند.

وی در ارتباط با اینکه چرا قیمت این محصول در کشور گران است، اظهار داشت: که پیشنهاد و تقاضای این محصول بین المللی بسیار زیاد است و این امر بر روی آن قیمت می دهد و بالا می رود این پیشنهاد می شود و باعث بالارفتن قیمت بادام می شود. .

مدیر امور باغبانی شهرستان گفت: هزینه‌های اصفهان باید این محصول بالا را تولید کند و باغدار یک سال زحمت بکشد تا محصول خوبی دریافت کند، باید از کشاورزان در این زمینه حمایت کنند.