ارتباط رژیم غذایی مدیترانه ای و مهارت در سنین بالا – دکتر رویا هادیمیان


رابطه رژیم غذایی مدیترانه ای و مهارت ها در دوران سالمندی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد افرادی که رژیم مدیترانه ای دارند در سنین بالا هوشیاری و آمادگی بیشتری دارند.

مطالعه محققان دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند نشان داد که پایبندی شدید به رژیم غذایی مدیترانه ای با عملکرد بالا با مجموعه ای از تست های حافظه و تفکر بزرگسالان در اواخر دهه 1970 ارتباط دارد.

به گفته Science Daily ، محققان می گویند هیچ ارتباطی بین رژیم غذایی مدیترانه ای و سلامت بهتر مغز وجود ندارد. شاخص های پیری سالم مغز ، مانند بیشتر ماده سفید یا خاکستری یا ضایعات کمتر از ماده سفید ، بین افرادی که به طور منظم رژیم مدیترانه ای می خورند و کسانی که غذا نمی خورند تفاوتی ندارد.

مطالب مرتبط: آشنایی با رژیم مدیترانه ای و مزایای آن برای سلامتی

یافته های اخیر نشان می دهد که این رژیم گیاهی ممکن است با افزایش سن مزایایی برای عملکرد شناختی داشته باشد. محققان دانشگاه ادینبورگ در حال مطالعه مهارت های ذهنی بیش از 500 فرد 79 ساله و بدون زوال عقل هستند. شرکت کنندگان برای حل مشکلات ، سرعت تفکر ، حافظه و دانش کلمات و همچنین پرسشنامه ای در مورد عادات غذایی خود در یک سال گذشته آزمایش کردند. بیش از 350 مورد از آنها تحت تصویربرداری رزونانس مغناطیسی مغز قرار گرفته اند.

نتایج نشان می دهد که به طور کلی افرادی که بیشتر از رژیم مدیترانه ای پیروی می کردند بالاترین امتیاز را در عملکرد شناختی داشتند.

اجزای فردی رژیم غذایی که به نظر می رسد با مهارت های تفکر بهتر مرتبط است ، خوردن سبزیجات برگ دار و گوشت قرمز کمتر است.

دکتر جانی کورلی ، سرپرست تیم تحقیق می گوید: “خوردن سبزیجات برگ دار و کاهش مصرف گوشت قرمز ممکن است دو ماده مغذی اصلی باشد که به مزایای رژیم غذایی به سبک مدیترانه ای کمک می کند.”

برای استفاده از رژیم غذایی آنلاین دکتر روی هادیمیان روی پیوند زیر کلیک کنید:

برنامه تغذیه آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید