ارائه 20 مرکز خدمات جامع سلامت در شهر صفبر اساس گزارش ها شبکه خبری تهرانبا غربالگری نوزادان 3-5 روزه، بیماری هایی مانند کم کاری مادرزادی تیروئید، فاویسم و ​​طیف وسیعی از بیماری های متابولیک ارثی مانند فنیل کتونوری، گالاکتوزمی در نوزادان تشخیص داده می شود و با درمان به موقع می توان از این اختلال و بیماری پیشگیری کرد. میشه یکی بگه غربالگری تازه متولد شدهبهترین هدیه والدین به فرزندانشان است.

آزمایشات مورد استفاده در برنامه های غربالگری باید قبل از ترخیص نوزاد از بیمارستان و در 5 روز اول پس از تولد انجام شود.

غربالگری نوزادان برای تشخیص زودهنگام بیماری های مادرزادی خطرناک است که در صورت عدم تشخیص به موقع می تواند منجر به عقب ماندگی ذهنی، توقف رشد و حتی مرگ شود.

مراقب سلامت مرکز خدمات جامع سلامت در این خصوص گفت: والدین برای مراقبت های اولیه از نوزاد ابتدا به نزدیک ترین مرکز خدمات جامع سلامت، مرکز بهداشت و در روستاها به همراه فرزندان خود به خانه بهداشت مراجعه کنند تا معاینات اولیه انجام شود. پرونده الکترونیک سلامت در سامانه اپل تنظیم و سپس جهت ارجاع جهت نمونه برداری به مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه می شود.

ACR ژوزفین وی گفت: همراه داشتن کارت واکسیناسیون، کد ملی والدین و کد شناسایی نوزاد ثبت شده در سامانه سیب (در صورت ثبت نام در سامانه) قبل از نمونه برداری از شیردهی کامل نوزاد توصیه می شود.

به گفته وی، آزمایش غربالگری نوزاد در زمان بسیار کوتاه و با چند قطره خون از کف پای نوزاد تهیه می شود و پس از نمونه برداری نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

تشخیص زودهنگام / درمان های ساده، موثر و ارزان

رئیس واحد بیماری های غیرواگیر شبکه بهداشت شهرستان صف در خصوص غربالگری نوزادان گفت: در حال حاضر در 20 مرکز خدمات جامع سلامت شبکه بهداشت شهرستان صف، همه روزه به جز ایام تعطیل، نوزادان توسط مراقبین سلامت غربالگری می شوند. پوشش کل جمعیت، ایرانی و غیر ایرانی انجام می شود.

معصومه یانتی وی افزود: پمپاژ نوزاد پس از 72 ساعت تولد قابل انجام است و بهتر است والدین تا 5 روزگی به فرزند خود مراجعه کنند و در صورت مشکوک بودن تست غربالگری، نتیجه اولیه توسط “در” اعلام می شود. دو تا سه روز در اولین فرصت.” روز پدر و مادر نوزاد اطلاع داده می شود.

وی افزود: با توجه به نوع بیماری برای انجام آزمایش تایید تشخیص و ارجاع به پزشک متخصص به مرکز خدمات جامع سلامت دعوت می شوند و در سایر موارد پاسخگویی به آزمایشات اولیه حدود 7 تا 10 شغل خواهد گرفت. روزها. “

جنتی گفت: در برخی از نوزادان مانند نوزادان نارس، سابقه بستری در بیمارستان، نمونه مشکوک در آزمایش اولیه، پزشک در صورت درخواست به والدین نوزاد اطلاع می‌دهد، نیاز به تکرار آزمایشی است که والدین باید در آن انجام دهند. ذهن.”

تشخیص زودهنگام بیماری هایی مانند کم کاری مادرزادی تیروئید، فاویسم و ​​طیف وسیعی از بیماری های متابولیک ارثی مانند فنیل کتونوری، گالاکتوزمی در نوزادان از رشد، تکامل و عقب ماندگی ذهنی جلوگیری کرده و سر بیماری قابل انتقال نیست. ، درمان های آسان، ارزان و موثر برای خانواده در دوران کودکی.

غربالگری راهی برای شناسایی افراد به ظاهر سالم است که بیشتر از افراد سالم در معرض خطر ابتلا به یک بیماری خاص هستند، چند آزمایش ساده روی خون نوزاد انجام می شود.