ادامه برنج کاری در ایلام| کشاورزان از محصولات جایگزین استقبال کردند


بازار گروه استان ها: کاهش نزولات جوی و خشکسالی در استان ایلام باعث می‌شود سازمان جهاد کشاورزی محدودیت‌هایی در خصوص برخی از محصولات پرآب برای استفاده از برنج اعمال کنند.

در این خصوص مدت هاست با روش های مختلف به کشاورزان اطلاع رسانی می شود، اما با وجود مردم، این محصول در استان هستند.

شهرستان چرداول قطب تولید برنج در استان است که برنج کاران این شهرستان از وضعیت ایجاد شده گلایه دارند.

برنج کاران کشت می شوند
یکی از گفتگوهای کشاورزان چرداولی در با خبرنگار بازار اظهار داشت: کشت محصول برنج ممنوع شده است اما کشاورزان شهرستان محصولی دیگر می‌شوند و قطعاً این معضل باعث کاهش درآمد کشاورزان شهرستان می‌شود.

حامد سهیلی اضافه کرد: چندین سال است که به کشاورزان اعلام می‌شود می‌شود جایگزین برنج را بکارید، اما محصولات جایگزین برنج درآمدی بسیار اندک برای کشاورزان دارند.

برنامه جهاد کشاورزی برای کشت برنج در شالیزارهای استان محصولات کم آب بر مانند «ماش»، «ارزن» و «سورگوم» است که بذر این محصولات تهیه می شود و در اختیار کشاورزان برنج کار به صورت الگویی خواهد بود.

وی توضیح داد: از کشاورزی جهاد کشاورزی محصولی را به کشاورزان معرفی می کند که نصف درآمد برنج را داشته باشد تا امورات زندگی خانواده را با آن بگذرانیم.

وی افزود: چندین سال است که در کنار آب رودخانه سیمره برنج کاری می‌کنیم و امور خانواده را می‌گذرانیم، اما هم اکنون از این آب برای کشاورزان ممنوع شده استفاده می‌کنند.

برنامه جهاد کشاورزی ایلام برای کشت جایگزین
معاون بهبود و تولید گیاهی جهاد کشاورزی ایلام در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: با توجه به مصوبات کارگروه ملی سازگاری با کم آبی کشور که به همه استان‌ها و استان‌های غیرشمالی صادر می‌شود، در استان‌های غیرشمالی یعنی غیر از استان‌های مازندران و گیلان در سطح زیرکشت قرار دارند. برنج محدود و در نهایت ممنوع است.

ادامه برنج کاری در ایلام|  کشاورزان از محصولات جایگزین استقبال کردند

حشمت الله زرین جوب افزود: در کاهش سطح زیرکشت برنج در استان در سال زراعی جاری نیز جهاد کشاورزی استان هیچ گونه خدماتی به برنج کاران ارائه نمی دهد.

وی عنوان کرد: برنامه جهاد کشاورزی برای کشت برنج در شالیزارهای استان محصولات کم آب بر مانند «ماش»، «ارزن» و «سورگوم» است که بذر این محصولات تهیه شده و در اختیار کشاورزان برنج کار به صورت الگویی قرار خواهد گرفت.

شاید درآمد کشاورزان با کشت به درآمد برنج نرسد، اما درآمد این نوع کشت‌ها هم است، به عنوان مثال کشت زعفران می‌تواند با ۱۰ درصد مصرف آب برنج درآمد داشته باشد.

معاونت بهبود و تولید گیاهی جهاد کشاورزی ایلام بیان داشت: کشت هر محصولی نمی‌تواند از نظر اقتصادی جای برنج را بگیرد اما به دلیل مصرف بالای آب در این محصول، باید وضعیت مصرف آب مدیریت شود و همه چیز را نباید اقتصادی کنیم چراکه وضعیت به گونه‌ای است. که هم مصرف مدیریت و هم سهم محیط زیست باید لحاظ شود.

وی ادامه داد: امسال سال زراعی بسیار خشکی را در استان شاهد بودیم که خشک‌ترین سال در چند دهه گذشته بود، این خشکسالی به دنبال خشکسالی سال قبل بود.

ترویج کشت گیاهان دارویی در ایلام
زرین جوب بیان کرد: خشکسالی بسیار شدیدتر در استان است و در این شرایط می‌طلبد همه این شرایط مردم را درک می‌کنند و هر فرد را به سهم خود در مدیریت مصرف آب می‌فهمد و می‌فهمد و مسائل ملی را بر مسائل شخصی خود می‌دهد.

ادامه برنج کاری در ایلام|  کشاورزان از محصولات جایگزین استقبال نکردند

زرین جوب افزود: با توجه به وضعیتی که در مورد خشکسالی در استان وجود دارد و دامداران نیز به علوفه نیاز دارند، ذرت علوفه می‌توانند یکی دیگر از کشت‌های جایگزین باشند.

معاون بهبود و تولید گیاهی جهاد کشاورزی ایلام تصریح کرد: غیر از این محصولات، گیاهان دارویی بسیار خوبی در استان وجود دارد که تولید آنها صرفه اقتصادی دارد.

وی ادامه داد: شاید درآمد کشاورزان با درآمد حاصل از کشت برنج نرسد، اما درآمد این نوع کشت‌ها هم مناسب است، به عنوان مثال، زعفران می‌تواند با ۱۰ درصد مصرف آب برنج درآمد داشته باشد.

وابستگی بیشتر کشاورزان استان به کشت برنج و بحران کم آبی در موضوعات استانی هستند که اگر برای آن چاره‌ای اساسی اندیشیده شود، بی شک در آینده با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد.

سه هزار و ۴۰۰ هزار زمین از اراضی ایلام به کشت برنج اختصاص دارد که از این مقدار حدود ۸ تن برنج سفید برداشت می‌شود.