اختلاف چشمگیر قیمت آرد آزاد و دولتی | حفره یارانه جیب دلالان را پُر می‌کند


الهام رئوفی فر؛ بازار: مدت‌هاست که فعالان اقتصادی و بررسی این حوزه فریاد حذف از کالاهای اساسی را سر می‌دهند و معتقدند این سوبسید نه تنها به دست مصرف‌کننده واقعی نمی‌رسد بلکه شرایط اقتصادی دهک‌های کم درآمد را روز به روز ملتهب دولت می‌کند با این حال در اقدامی عجیب و غریب. سال جاری یارانه را در حالی از آرد صنف و صنعت حذف کرد که آرد نانوایی‌ها به قیمت یک دهم آرد آزاد خرید و فروش می‌شود.

تفاوت قیمت باعث می شود که واسطه گران دست به کار شود و از نانوایی ها به قیمت مناسب خرید کند و برای صنف و صنعت به رقمی کمتر از مصوبه دولت، فروش برسانند بازار این بخش آنچنان است که با وجودی که مدت زیادی از اعلام شده است. قیمت گندم و آرد صنف و صنعت نگذشته دردسر دستگاه‌های نظامی و مدیریتی آغاز شده است. کشف ۲۵ تن آرد در یکی از کارخانه‌های آرد این شهرستان از جمله این تخلفات است.

وضعیت نانوایی‌ها وخیم‌تر می‌شود

یک کارشناس گفتگوی حوزه آرد و نان در با خبرنگار بازار با بیان افزایش قیمت آرد صنف و صنعت وضعیت نانوایی‌های گلستان را از این وخیم‌تر خواهد کرد و میزان تاثیرات آن می‌شود، گفت: شلوغی صف‌های نانوایی بیشتر باعث افزایش قیمت گندم می‌شود. به دلیل اختلاف قیمت زیاد بین آرد دولتی و صنف و شرایط برای هزینه زیاد شده است.

با وجودی که مدت زیادی از اعلام قیمت گندم و آرد صنف و صنعت نگذشته دردسر دستگاه‌های نظامی و مدیریتی آغاز شده است.

اکبر مقصودلو افزایش قیمت آرد صنف و صنعت به تنهایی را به ضرر عوامل اقتصادی و مصرف کننده می‌داند و می‌گوید: با وجود دلالان و بازار داغ آرد یارانه‌ای که در این حوزه به راحتی مبادله می‌شود صنایع تولید می‌کنند که می‌توانند آرد به قیمت ارزان‌تر از آنچه هستند. دولت تصمیم گرفته است و به این ترتیب حاضر به تهیه آرد از کارخانجات آرد نخواهند بود.

اختلاف چشمگیر قیمت آرد آزاد و دولتی |  حفره یارانه جیب دلالان را پُر می‌کند

اختلاف چشمگیر قیمت آرد آزاد و دولتی |  حفره یارانه جیب دلالان را پُر می‌کند

تشکیل ۴۱۳ پرونده جرم
جلوگیری از عدم وجود شرایطی که قیمت آرد دولتی به یک دهم آرد آزاد به فروش می‌رسد، قدری خواهد بود که این موضوع است که یک مسئول گلستانی هم می‌تواند سرپرست توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی گلستان را در گفتگو با خبرنگار بازار از برخورد جدی تأیید کند. با نانوایی‌های متخلف خبر می‌دهد و می‌گوید: به ۴۱۳ پرونده تشکیل و هیئت بدوی ارسال شده است.

سعید حسن پور با بیان این نکته که در فاصله قیمتی بین دو کالا وجود داشته باشد، می افزاید: در حوزه نظارت تیم‌های نظارتی در حوزه شهرستان به اتفاق نیروهای سازمان صمت و بسیج گلستان می‌شود. از سوی دیگر باید به هوشمندسازی نظارت نیز مشخص شود بهتر است نظارت بر حوزه مکانی از محل حمل تا جایی که به دست مصرف کننده می‌رسد، هوشمندسازی شود.

وی با تاکید بر این نکته که ماشین حمل آرد باید به سیستم جی پی اس و دوربین مجهز باشد، ادامه می‌دهد: از طرفی سهمیه آرد نانوایی‌ها مشخص می‌شود که تیم‌های نظارت، موجودی آرد این واحد صنفی را بررسی و ارزیابی می‌کند. با وجود این نظارت‌ها، احتمال وجود دارد و مکان‌هایی نیز می‌باشند که از زیر چتر نظارتی ما خارج می‌شوند و به انحراف می‌رسند به همین خاطر در کارگروه آرد و نان استان پیشنهاد نظارت هوشمند دادیم.

زمانی که قیمتی بین دو کالا وجود داشته باشد، انحراف از کالای ناپذیر است

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی گلستان در توضیح بحث با واحدهای صنفی متخلف اینگونه توضیح می‌دهد: پس از بررسی، پرونده‌های تعزیری تشکیل می‌شوند و در برخی از موارد تعدادی از آن‌ها به عنوان جریمه‌های کاهش یافته از سوی دیگر اعتقاد دارند که جریمه نقدی نانوایی‌ها هستند. دیگر اهرم‌های بازدارنده خواهد بود تأثیرگذار این جریمه‌ها نه تنها در حوزه آرد بلکه در سایر حوزه‌های کالایی، بازدارنده نیست.

اختلاف قیمت باعث فساد می شود
معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان گلستان هم با معاون جهاد هم عقیده است و در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه قیمتی از نانوایی و صنف و صنعت باعث فساد و عدم توازن در عرضه و تقاضا می شود، گفت: وقتی قیمت می شود. آرد مورد نیاز صنف و صنعت افزایش می‌یابد بالطبع یک فاصله قیمتی بین آرد دولتی نانوایی‌ها و آرد آزاد برای صنف و صنعت ایجاد می‌شود که این دو قیمت باعث ایجاد فساد و عدم توازن در عرضه و می‌شود.

علی اصغر اصغری ادامه داد به عبارتی بخشی از کسانی که دسترسی به آرد نانوایی دارند، می‌توان این آرد را با تبدیل و هماهنگی با کارخانجات آرد از قیمت دولتی به آزاد تبدیل کنند از سوی دیگر اختلاف قیمت آرد نانوایی و صنف و صنعت به عنوان یک. علم مشهود است. این موضوع باعث کسری در میزان آرد مورد نیاز نانوایی‌ها می‌شود بنابراین در قیمت آرد صنف و صنعت بی تأثیر بر وضعیت نانوایی‌ها نخواهد بود.

وی با بیان این نکته که به طور قطع در حوزه نانوایی‌ها دچار مشکل می‌شوند، می‌افزاید: وقتی از شبکه نانوایی‌ها خارج می‌شود مطمئناً نان کاهش پیدا خواهد کرد. با توجه به ثابت یا افزون بودن استفاده از مردم برای دریافت نان به عنوان قوت قالب، این موضوع باعث ایجاد مشکلات بعدی برای مصرف کننده نان خواهد شد.

چنان که از نظر تصمیمات مشخص است با وجود اختلاف قیمت زیاد آرد دولتی و آزادسازی نظارت قدری تصمیم تر خواهد بود بنابراین به نظر می‌رسد دولت به جای هزینه هنگفت در جهت هوشمندانه تصمیم گیری برای جلوگیری از تشخیص اطلاعات بارها به آن تاکید دارد. یعنی حذف یارانه از کالاهای اساسی و اختصاص آن به آخرین مصرف مصرفی هرچه سریع‌تر اقدام کند تا افراد سود و فرصتی را از بین ببرند و دهک‌های کم درآمد بیش از این را برای تامین معیشت خود تحت فشار قرار دهند.