اجرای ۱۰ برنامه بزرگ فناورانه در صنعت آب کشوربه گزارش بازار به نقل از وزارت نیرو، دولت سیزدهم در حالی که کار خود را آغاز می کند، شهرها و روستاهای کشور با چالش کم آبی مواجه بودند. پس از ورود محرابیان به وزارت نیرو و برگزاری جلسات مختلف با متخصصان، متخصصان و فعالان این حوزه، برنامه‌ریزی دقیقی برای تامین آب، آبرسانی و طرح‌های مناطق کشور شکل گرفت.
این‌ریزی دقیق، عزمی جدی را در مدیران صنعت آب ایجاد می‌کند که بیشتر پروژه‌های غیرفعال دوباره با قدرت بیشتر فعال می‌شوند و در اکثر استان‌ها نیز کارگاه‌هایی تجهیز می‌شوند که نشان‌دهنده برنامه‌های مخرب وزارت نیرو برای مقابله با این مشکل آب و مردم در آن است.
علاوه بر این در موضوعات، نگاهی به قانون بودجه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که بین دولت و مجلس در این راستا بهتر بوده است و این بودجه نسبت به سال‌های گذشته از نکات مثبت بیشتری است.

اجرای ۱۰ برنامه بزرگ در صنعت آب کشور
بر این اساس، ۱۰ برنامه بزرگ فناورانه در صنعت آب کشور که در برنامه دولت مردمی قرار دارد شامل آبگیری یا افتتاح ۴۵ سد، تامین آب شرب پایدار ۲۸۸ شهر، اجرای خطوط انتقال آب به طول ۲۴ هزار کیلومتر، بهره برداری از ۳۵ تصفیه خانه آب، اجرای ۳۰ هزار شبکه آبیاری و زهکشی، بهره برداری از ۶۹ تصفیه‌خانه، احداث ۱۲ هزار کیلومتر شبکه جمع‌آوری پنجاه، بهره‌برداری از ۵ هزار مترمکعب آب شیرین‌کن، و ارتقای تأسیسات آب به طول ۱۴ هزار کیلومتر و تامین آب شرب پایدار ۱۴ هزار روستا در پایان چهار سال است.

در همین زمینه علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به این وزارتخانه در خصوص آبرسانی روستایی و با بیان اینکه در قرارگاه جهاد آبرسانی، قراردادهایی برای اجرای این پروژه ها منعقد شده است، افزود: قراردادهایی با قرارگاه امام حسن. مجتبی(ع) برای آبرسانی به بیش از ۷ هزار روستا، خیرین و پیمانکاران بخش خصوصی منعقد شد تا بتوانیم در مدت ۳۰ ماه بالغ بر ۱۰ هزار روستای کشور را آبرسانی کنیم.
محرابیان با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح عمرانی آغاز شده و در اکثر استان‌ها نیز کارگاه‌هایی تجهیز شده است، گفت: در زمان شروع به کار دولت 300 شهر در کشور مشکل آبی وجود دارد که برای رفع این مشکل، پروژه‌ها و طرح‌های مختلف از انتقال خطوط مختلف وجود دارد. حفر چاه، ایستگاه های پمپاژ، تامین آب از سدها و استفاده از آب شیرین کن ها اجرا می شود.

بهره مندی از شرکت های دانش بنیان برای اجرای طرح ها
نکته جالب توجه دیگر استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان برای اجرای اکثر این‌هاست که نوعی عمل به فرامین مقام معظم رهبری در اجرای شعار سال به‌گونه‌ای است که «محمد جوان‌بخت معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و شرکت مدیریت منابع آب ایران پروژه‌ها نیز در نشست تخصصی قرار دارند. وزیر نیرو با مدیران صنعت آب و آبفای کشور که 21 فروردین سالجاری اجرا می شود، گفت: قالب اصلی کارها و برنامه ها در بخش آب وزارت نیرو در سال جدید، از شرکت های دانش بنیان چه در بخش سازه ها و چه در بخش حفاظت و بهره برداری در نظر استفاده شد. گرفته شده است.

مجموعه دولت سیزدهم به‌ویژه وزارت نیرو در مدت حدود هشت ماه نشانگر عزم و حرکت این دستگاه برای تأمین نیاز به‌ترین کالاها برای مردم و همزمان با تخصیص اعتبارات اعتبار سال ۱۴۰۱، اجرا خواهد شد.