اجرای حذف ارز ۴۲۰۰تومانی را نصفه ول نکنید| واردکنندگان با ارز دولتی زیاد تقلب کردندبازار گروه ایران: علی عسگری، معاون سابق توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و رئیس اسبق سازمان امور مالی در گفتگو با بازار، در پاسخ به این پرسش که دولت مدعی است که با حذف ارز 4200 و افزایش یارنه‌ها اقدام به یک جراحی اقتصادی کرده است که چگونه تحلیل می‌کنید؟ آیا این دو کار عملی خیر است؟ گفت: کاری که دولت انجام می دهد تکلیف قانونی است. هم در قانون بودجه پارسال و هم قانون بودجه امسال به دولت اجازه داده شده است که تکلیف ارز ۴۲۰۰ را روشن کند. در واقع اگر دولت این کار را نکند به تکلیف قانونی عمل نکرده است. بنابراین، کاری که دولت انجام می دهد انجام تکلیف قانونی که گردنش است.

وی ادامه داد: دولت باید این اقدام را انجام دهد که به نفع کشور و جامعه است. به هر حال این سیاست‌ها و ادامه این روند چیزی برای اقتصاد ما به همراه نیست، زیرا ما نتیجه این سیاست را در چند سال قبل برای مصرف‌کننده می‌بینیم، اما نتیجه‌ای که باید به مصرف‌کننده و مردم برسد، نرسید. آرزوی 4200 تومانی اثر تورمی خودش را به مرور در جامعه ظاهر کرد در عین حال یک هدف از دست رفته‌ای برای دولت بود که به منابعی که می‌توانست در اختیارش باشد دست پیدا کند.

عسگری اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در این زمینه تصمیم دولت وجود دارد از کالایی که مشمول این آرزو می شود را بردارد و مستقیماً به مردم ارائه دهد. امیدوار هستم دولت به قولی که داده عمل کند. دولت سیاست حذف آرزوی انتخاب را یا نباید شروع کرد و حالا که شروع کرده است با استحکام جلو ببرد.

وی ادامه داد: مشکلات اقتصادی مهمی که در اجرای مهم در کشور از جمله در طرح های داریم، این است که با توان کار را شروع می کنیم ولی به پایان نمی رساند که همین امر به ضرر مردم است و مهم ترین ضعف بشمار می آید.

او افزود: امیدواریم اکنون که این سیاست در اقتصاد برای مصرف کننده مصرف می شود، آن را هم می توان نتیجه گرفت.

عسکری گفت: به هر حال این اتفاقات در قیمت‌ها و در بازار بی‌تاثیر نیست و حالا اسم این را می‌تواند قیمت‌ها را اصلاح کند، ممکن است عملیات اقتصادی را تغییر دهد، می‌تواند تغییر رویه‌های تصمیم‌های اشتباهی را تغییر دهد که در اقتصاد به صدایش بزنید. هر چه بوده این موضوع اصلاح شود. هر اسمی می‌تواند روی آن موضوع قرار گیرد، اما به عنوان یک تصمیم سیاستی بلندمدت برای دولت لازم است و تکلیف قانونی است که این کار انجام شود.

معاون سابق توسعه مدیریت و منابع پرسش وزارت اقتصاد در پاسخ به این که برخی بر این باور هستند که دولت دست خالی این جراحی شده است، اظهار داشت: من در تصمیماتی که دولت‌ها در طی سال‌های مختلف گرفته‌اند، می‌گویند. هیچ تصمیمی یک شبه نمی‌شود و باید برروی تصمیم‌گیری شود و به یک جمع بندی می‌رسد، بعد اجرا می‌شود. به هر حال قرار نیست پولی که از این محل آزاد می شود از یک نقطه دیگر بیاید، بلکه باید از همین منابع آزاد شود.

عسگری برن باور است: ارز ۴۲۰۰ که به ۲۳ هزار و ۵۰۰ تبدیل شده است. وقتی که می‌خواهم از کالاهایی که وارد می‌شود، این تفاوت قیمت به درآمدهای دولت می‌رسد یا اینکه دولت خودش باید از محل منابع پولی خودش را تامین کند و می‌دهد و ما به ازای این را اگر از اقتصاد می‌گیرد آن را می‌گیرد. کند. در نهایت وقتی شما قیمت روغن و شکر و برخی از کالاها را می توانید یک درآمد را به دست آورید و یک هزینه را هم پرداخت کنید.

وی افزود: ممکن است منابعی باشد که از این محل به دست دولت می رسد با پرداخت هایی که دولت می کند هم زمان نباشد و با یک آسیب زمانی به دست دولت برسد. دولت باید از یک منبعی را تامین کند تا جبران آن هزینه‌ها را برای اقشار جامعه داشته باشد. علی‌القاعده دولت باید محاسباتش را کرده باشد و می‌دانم بدون اینکه چنین تصمیمی وارد شود.

وی گفت: زمانی که شما به عنوان درخواست کننده تصمیم گیری از دولت می گیرید، ممکن است ده ها اشتباه انجام دهید. یکی از کالایی که قیمت آن ۱ دلار به ۲ دلار بفروش می رسد و از قِبَل آن ۲ دلار ۴۲۰۰ می شود در حالی که این دلار قیمتش ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان است اما شما به اندازه ۱ دلار کالا می آورید و ۲ دلار به دولت می دهید. لیست قیمت می گویید یا اینکه یک کالای دیگری که برای شما ارزش بیشتری دارد، وارد می شود و آن کالایی را که دولت بابت آن را به شما می دهد، نمی دهد که این اتفاقات زیاد است.

عسگری تصریح کرد: کسانی که فعال هستند از این تقلب‌ها استفاده می‌کنند که از این آرزوها زیاد می‌کنند و می‌کنند.

وی گفت: به عنوان مثال می‌توانم با ارز دولتی علوفه می‌آورم که باید با یک کیفیت و استانداردی باشد اما زیر آن استاندارد علوفه را می‌آورد و با قیمت کمتری آن را می‌خرد ولی به دولت قیمت بیشتر اعلام می‌کند و بقیه آرزو می‌کند. را به خارج از کشور منتقل می کند. یعنی بخشی از ارز را کالا می گیرد و بخشی از آرزو را آن طرف می گیرد و هرکاری دلش می خواهد انجام دهد. از این اتفاقات در کشور ما افتاده است.