اثرات بتا سیتوسترول بر BHP و سلامت پروستات

بسیاری از مردان در مقطعی از زندگی خود از مشکلات پروستات رنج می برند. تخمین زده می شود که 50 درصد از مردان بالای 40 سال برخی از علائم پروستات را تجربه می کنند که بسته به طول عمر می تواند به 95 درصد برسد. برخی از علائم اولیه بیماری پروستات عبارتند از:

o خون در ادرار

o ناتوانی جنسی

o تکرر ادرار یا تکرر ادرار

o احساس سوزش هنگام ادرار کردن

o انزال دردناک

وقتی برای اولین بار با این علائم روبرو می شوید، تجربه بسیار ترسناکی است. کلمه سرطان یا تومور خود بار معنایی بسیار منفی دارد و دلیل خوبی هم دارد. این باعث ترس و اضطراب در زندگی افراد می شود. خبر خوب این است که بسیاری از علائم مرتبط با سرطان پروستات نیز علائمی هستند که توسط یک بیماری بسیار کمتر جدی به نام هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات یا BHP تقلید می‌شوند.

پروستات چیست

پروستات در زیر مثانه قرار دارد که ادرار را ذخیره می کند. این مجرای ادرار را احاطه می کند، که لوله ای است که ادرار در هنگام تخلیه از طریق آن جریان می یابد. پروستات یکی از 3 غده ضروری برای تولید مثل است و حدود 15 درصد از حجم کل مایع منی را تامین می کند. عملکرد دقیق پروستات هنوز تا حد زیادی ناشناخته است، اما تصور می شود که با کاهش اسیدیته در واژن به بقای اسپرم کمک می کند.

BHP چیست؟

هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BHP) وضعیتی است که به عنوان بزرگی پروستات نیز شناخته می شود. این کار را با افزایش تعداد سلول های پروستات انجام می دهد. این می تواند در قسمت های مختلف پروستات رخ دهد و در نتیجه شکل های پروستات متفاوت باشد. این یک بیماری شایع است و به هیچ وجه با سرطان پروستات مرتبط نیست.

چگونه می توان BHP را درمان کرد

اکنون که می دانیم BHP چیست و چه چیزی باعث آن می شود، چگونه می توان آن را درمان کرد؟ او سالها تحت عمل جراحی قرار داشت. رایج ترین روش جراحی برداشتن پروستات از طریق مجرای ادرار (TURP) است. در حالی که اکثر مردانی که تحت این روش قرار می‌گیرند، بهبود شرایط را گزارش کرده‌اند، اما بدون عارضه نیست و باید در 2 تا 10 درصد از مردان طی 5 سال تکرار شود. درمان دیگر از طریق داروهای تجویزی است که عوارض جانبی مختلفی نیز دارد. اخیراً تعدادی از بیماران نتایج مثبتی را از استفاده از داروهای گیاهی گزارش کرده اند. برای قرن ها، حکیمان باستان از توت های نخل اره، گزنه، گرده چاودار، علف ستاره ای و دانه کدو تنبل برای درمان مردان مبتلا به مشکلات ادراری و پروستات استفاده می کردند. مطالعه علمی بعدی قرن اهمیت آن را در مبارزه با این اختلالات تایید کرده است.

آیا بتا سیتوسترول در درمان BHP موثر است؟

بتا سیتوسترول یک ریز مغذی است که در سلول ها و غشای سلولی گیاهان تولید کننده روغن یافت می شود. این یک چربی گیاهی است که به عنوان فیتواسترول شناخته می شود. در این حالت طبیعی، جذب آن برای بدن بسیار دشوار است. استرول های گیاهی برای اولین بار در سال 1922 به صورت شیمیایی توصیف شدند. تخم کدو حاوی مقادیر زیادی بتا سیتوسترول است. در شکل رژیمی خود از نخل اره ای گرفته می شود که حاوی غلظت بسیار بالایی از این ماده است.

از آن زمان، مطالعات کور بسیاری وجود داشته است که اثربخشی آن را در درمان BHP ثابت کرده است. ما چند مورد را برای شما جمع آوری کرده ایم.

یک مطالعه بسیار فشرده، که طی 31 سال انجام شد و شامل 2929 مرد بود، که در سال 1998 جلد. 280 مجله انجمن پزشکی آمریکا به این نتیجه رسید که عصاره های نخل اره ای قوی با سطوح بالای بتا سیتوسترول علائم ادراری را بهبود می بخشد و سرعت جریان را بهبود می بخشد.

یکی از مهم ترین و به خوبی انجام شده توسط دکتر Dr. برگز از دانشگاه بوخوم آلمان و در لنست جلد 345 (1995) منتشر شده است. این مطالعه بر روی 200 مرد انجام شد که نیمی از آنها در طول یک سال دارونما دریافت کردند و به این نتیجه رسیدند که “بهبود قابل توجه علائم و پارامترهای جریان ادرار، اثربخشی بتا-سیتوسترول را در درمان BPH نشان می دهد”.

به طور خلاصه، در حالی که مردم باستان از فواید گیاهان و انواع توت های حاوی بتا سیتوسترول برای سلامت پروستات آگاه بودند، تا زمانی که علم در دوران مدرن قادر به شناسایی ماده مسئول نتایجی بود که مشاهده کردند. با مطالعات زیادی که در 25 سال گذشته انجام شده است، جامعه علمی توانسته است به طور مداوم فواید این ماده را در مردان مبتلا به BHP تکرار کند و جایگزین اثبات شده ای برای داروها و جراحی به آنها ارائه دهد.