ابزار جدید بورس کالا برای مولدسازی پروژه های املاک و مستغلاتبه گزارش بازار، معین محمدی پور افزود: با این نوع صندوق‌ها، هزاران یا حتی میلیون‌ها نفر می‌توانند در مالکیت یک مجتمع مسکونی یا تجاری و درآمدهای حاصل از آن شریک شوند.

وی درباره عملکرد این صندوق‌ها اضافه می‌کند: در صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات که به طور خلاصه در بازار سرمایه به آن ریت (REIT) می‌شود، گفته می‌شود، اگر ساختمانی که برای کار و بهره‌برداری آماده باشد و قابل استفاده و درآمد باشد، را می‌توان اصطلاحاً می‌توان کرد. دفتر بهدارسازی کرد.

محمدی پور گفت: در این صندوق‌ها می‌توان مالکیت پروژه‌ها را خرد کرد و بین هزاران نفر تا میلیون‌ها نفر از مالکیت را خرد کرد، سپس با انتخاب یک مدیر صندوق که حقوق ماهانه جدید ایجاد می‌شود و کل این املاک را به نام این صندوق انتخاب می‌کنیم. کرد.

وی ادامه داد: در این صورت مدیر صندوقی وجود دارد که وجوه باید مدیریت کند که یک مدیر بهره بردار را برای ساختمان انتخاب می‌کند و این فرد را می‌پذیرد، متخصصی است که تصمیم می‌گیرد چه جوری می‌شود از این ساختمان حداکثر بهره‌برداری چخ را به دست می‌آورد یا استفاده می‌کند. یا مسکونی داشته باشید.

محمدی پور گفت: وقتی این صندوق به نام صندوق، سهامداران آن صندوق در منابع واقعی یا درآمدهای حاصل از آن به صورت مشاعر دریافت می‌کنند، یعنی هزار نفر یا میلیون‌ها نفر هستند که مالک یک ساختمان تجاری بزرگ هستند یا واحدهای مسکونی که به صورت انبوه تولید می‌شوند. می‌توان به صورت مشاع و میلیونی مالک از طریق ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات یا صندوق‌های رایتی که در بورس کالای ایران قابل پذیرش است، باشد.

وی افزود: این صندوق‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند که در سازمان‌های بورسی به تصویب رسیده‌اند و افراد یا نهادهایی که املاک بزرگی را که چند هزار میلیارد تومان برای آن می‌توان متصور شد، می‌تواند از این درآمد استفاده کند.

رئیس اداره مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران بیان کرد: این روش خیلی ساده است که افراد و یا نهادها را برای فروش املاک بزرگ خود می‌توان در قالب صندوق‌های املاک و مستغلات به صورت خرد بیاورند که مشتری خرد هم در شرایطی که معمولاً یکجا می‌فروشد، می‌خرند. این پروژه‌ها خیلی سخت و تنها چند نهاد هستند که با توجه به حجم و توان مالی بالاتر، می‌توانند آن را خریداری کنند.

واژه (REIT) از عبارت شرکتهای سرمایه گذاری و مستغلات (Rael Estate Investonent Trusts) به اختصار گرفته می شود و به معنای جمع آوری سرمایه های خرد و هدایت آن ها به سوی بازار مسکن و جستجو برای تامین مسکن مالی قشرهای کم درآمد و یا تامین پروژه های مالی است. بزرگ به عرضه‌کننده واحدهای (یونیت‌های) سرمایه‌ای می‌باشد که تجربه‌های موفقی نیز در سطح جهان داشته باشد.