آیا سقوط سهام غربی یعنی آماده شدن برای ركود است؟ | تکرار بحران مالی دهه ۱۹۷۰


بازار، گروه بورس: در حالی که بازار چین روندی افزایشی داشت اما غربی از بازارهای ژاپن تا آمریکا در روزهای گذشته روندی منفی به خود گرفته اند.

روز دوشنبه، پس از بسته شدن همه بخش‌های اصلی شاخص «اس اند پی 500» با افت شدید، سهام آمریکا به افت خود ادامه دادند و نگران‌کننده‌ها را در همه بورس‌های وجود آوردند. اکنون این سئوال مطرح می شود که آیا افت بازار آمریکا به روند فعلی ادامه خواهد داد یا خیر و اساساً این افت قیمت در بازارهای سهام نشان می دهد از رکود تورمی است؟

«اس اند پی ۵۰۰» با افت ۳.۸۸ درصدی به پایان رسید، در حالی که شاخص «نزدک» ۴.۶۸ درصد سقوط کرد، داکس ۰.۷۷ درصد کاهش داشت، نیکی ژاپن ۱.۳۳ درصد رشد منفی داشت. این افت خیلی از نگرانی گران را با نگرانی از تداوم بازار نزولی تحت تاثیر قرار داد.

بازارسهام آمریکا در یک کاهش چند ماه وبسیار شدید ارزش خود را نزدیک به 9.3 تریلیون دلار از دست داده و ترس از تداوم نزولی بودن بازار سهام را در آمریکا تایید می کند.

تورم موجود و رکود احتمالی
دلیل اصلی نزول بازار به دلیل ترس از سقوط اقتصاد ایالات متحده در وضعیت تورمی است، به طوری که تورم در ماه سال قبل به رکورد 8.6 درصد رسید و ترس از رکود با بانک مرکزی ایالات متحده افزایش یافت.

شاخص «اس اند پی ۰۰» از زمان اوج خود در سوم ژانویه گذشته، از ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است که این بازارسهام آمریکا در یک کاهش چند ماه وبسیار ارزش شدید خود را به ۹.۳ تریلیون دلار کاهش می دهد. از دست داده و ترس از تداوم نزولی بودن بازار سهام را در تایید می کند. ات ارزش ین نیز نشانه ای دیگر از جریان حاکم بر اقتصاد شرق است که به نوعی از دارو دسته اقتصاد غرب به شماره می رود.

برای نشان دادن عظمت این ریزش که در آستانه انتخابات کنکره در آمریکا بد نیست بدانید که سهام ایالات متحده تحت تاثیر این ویروس در سال ۲۰۲۰، ۹.۸ تریلیون دلار از دست داد. اقتصاددانان آن را یک عامل «فورس ماژور» کردند که با واکنش «فروش وحشتناک» مواجه شد. آنها امیدوار بودند که بعد از رفع عامل فورس ماژور این روند معکوس شود، اما اکنون تحولات اقتصادی منفی هستند، اما در ردیف «فورس ماژور» هستند.

برای روشن شدن بیشتر، بازار آمریکا از ژانویه گذشته حدود 1.2 تریلیون دلار از ضرر آن در جریان بحران مالی جهانی بین سال‌های 2007 و 2009 است. فراتر از بحران مالی ویژه جهانی آن دوره است به آن که بازار مسکن در آمریکا نیز وضع مناسبی ندارد.

آیا سقوط سهام غربی یعنی آماده شدن برای ركود است؟  |  بحران مالی دهه 1970 تکرار می شود؟

خروج برای حساب قرضه و سود بالا
بر این اساس، ناظران بر این باورند که بسیاری از سرمایه‌گذاران تصمیم به خروج از بازار، حتی به‌طور موقت، دارند و دارایی‌های خود را از سهام نقد کرده‌اند.

همچنین افزایش نرخ سود و انتظار افزایش آن در روز چهارشنبه و تداوم رشد آن تا پایان سال، بسیاری از سرمایه‌گذاران به ویژه سرمایه‌گذاران تازه وارد در بازار را بر آن تا دریافت پول خود را به نقد (با منطق پس انداز) وارد می‌کنند. و تضمین از سرمایه گذاری برای حفظ کردن.

هم اکنون افزایش نرخ بهره قرضه ایالات متحده به 3.371 درصد رسیده است که در 11 سال گذشته یک رکورد به شماره می رسد.

انتشار آمار ناامیدکننده تورم آمریکا علاوه بر تایید روند افزایش نرخ بهره در حال حاضر، بازار را بیشتر به سمت نزول سوق داده و گمانه زنی 85 درصد آمریکا در مورد انتظار افزایش نرخ ناشی از ادامه رشد اقتصادی معقول به نظر می رسد.

فدرال رزرو در شرایط بسیار سختی قرار دارد، یک طرف می خواهد موتور را خنک کند (یعنی کاهش تورم) اما نمی تواند موتور را به طور کامل خاموش کند (با سقوط در رکود). زیرا راه اندازی مجدد آن به دنبال نیاز زیادی دارد

خنک شدن موتور یا خاموش شدن؟
اقتصاددانان به این نکته اشاره می‌کنند که از جمله پدیده‌هایی که ممکن است گاهی اوقات اتفاق بیفتد و یا با تورمی ممکن است انتظار آن را افزایش دهد که به آن سناریوی خود محقق شونده می‌گویند. خیلی از مردم از ترس کاهش درآمد آتی خود شروع به کاهش هزینه های خود برای کالاهای “غیر مهم” می کنند و بنابراین مستقیماً به افزایش شانس رکود یا تشدید شدت آن کمک می کنند.

آنچه از این موضوع حمایت می کند، کاهش میزان مصرف کننده آمریکا به 5.2 واحد است، در حالی که این شاخص یک سال پیش در سطح 85 واحد بوده است.

با این اوصاف افت شدید شاخص های اند پی و صنایع فناورانه بیش از سایرین توجیه پذیر به نظر می رسد، زیرا استفاده از فناوری در هنگام نگرانی از تورم و ركود در اولویت های آخر در سبد هزینه خانوارها قرار می گیرد و باعث می شود. آنها تحت تأثیر رونق و رکود قرار می گیرند.

گارد بازارهای مالی در برابر تحرکات آمریکا در بازار نه تنها در بازار سهام، بلکه حتی در ارز رمزی مانند «بیت کوین» نیز ظاهر می شود که با افت ۱۴ درصد به پایین ترین قیمت خود در ۱۸ ماه گذشته رسیده است. کاهش قیمت موسسه مالی “Celsus” آمریکایی نمونه ای از اثر مستقیم آن است که این نوع ارزها را به عنوان ضامن وام در نظر گرفته است.

با این اوصاف به نظر می رسد که بازار آمریکا تحت کنترل «خرس ها» به روند نزولی خود ادامه خواهد داد و حتی اگر در یک جلسه یا یک روز شاهد افزایش قیمت باشد، این امر به دلیل نتایج استثنایی شرکت های تأثیرگذار یا دلایل عملیاتی است. دیده بازی است. اما به طور کلی روند نزولی بازار همچنان مسلط باقی خواهد ماند، به ویژه اگر در هر یک از جلسات آتی فدرال رزرو، با افزایش بیش از نیم درصدی نرخ بهره خواهد بود.

مجله “تایم” آمریکا در این باره می نویسد: فدرال رزرو در شرایط بسیار سختی قرار دارد، از یک طرف می خواهد موتور را خنک کند (یعنی موتور کاهش می دهد) اما نمی تواند به طور کامل خاموش شود (با سقوط در رکود) ). زیرا راه اندازی مجدد آن به دنبال نیاز زیادی دارد.

اگر روند قیمت در نیمه دوم سال افزایش، مصرف کنندگان نهایی 6.3 تریلیون دلار بیشتر از سال 2019 برابر با 6.2 درصد تولید ناخالص داخلی جهان بوده و شوکی بزرگ در بحران نفت در اویل 1979 خواهد بود.

آیا سقوط سهام غربی یعنی آماده شدن برای ركود است؟  |  بحران مالی دهه 1970 تکرار می شود؟

تحمیل200 تا 6300 میلیارد دلار گرانی به سرمایه گذاری می رسد
اما موضوع دیگر مورد بحث قدرت سیاسی و از دست دادن جایگاه کنکره از سوی یاران بایدن باشد که در واقع به نوعی کنترل تورم و حمایت مردمی از حزب اش بر رکود دامن خواهد زد. با این همه ماجرا نیست زیرا تورم دو سال بعدی نیز باعث شد تا عملا قدرت خرید در جهان بیابد. از همین رو است که در تحلیل‌های سیتی گروپ نگرانی ها درباره راکودی مشابه رکود ۱۹۷۳ اشاره شده است.

تحلیل‌های سیتی گروپ نشان می‌دهد که احتمالاً کالاهای جهانی را در سال جاری ۵.۲ تریلیون دلار نسبت به سال ۲۰۱۹به تولیدکنندگان بیشتری می‌دهند.

این بانک در یادداشتی که روز دوشنبه منتشر شد، نوشت: این افزایش معادل 5 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی است، اما اگر روند قیمت در نیمه دوم سال افزایش مصرف داشته باشد، مصرف نهایی 6.3 تریلیون دلار بیشتر از سال 2019 خواهد بود. معادل ۶.۲ درصد تولید ناخالص داخلی جهان بوده و شوکی بزرگ در سطح بحران نفت در اوایل دهه ۱۹۷۰ خواهد بود.

تحلیلگران این بانک افزودند: هرچه شوک کالایی افزایش، تأثیر منفی برای مصرف بیشتر کالا، رشد جهانی و سهام می شود.

همچنین چندی پیش مدیر عامل سیتی گروپ اعلام کرده بود که اروپا بیش از آمریکا به سمت رکود پیش می رود.

مدیر عامل سیتی گروپ گفته بود: با توجه به تأثیر نوسانات بازار انرژی بر اقتصاد اروپا، احتمال سقوط اروپا به رکود از ایالات متحده آمریکا است.

در طی یک همایش سرمایه گذاری در نیویورک، جین فریزر توضیح داد که نوسانات در بازارهای انرژی که در صنایع خاص اروپا تاثیرگذار است و باعث می شود که این شرکت در حال حاضر حاضر رقابت کند.

“فریزر” انتظارات خود را مبنی بر اینکه اروپا بیش از ایالات متحده آمریکا به سمت راست رود پیش می رود، با هزینه بالای برق و انرژی که باعث ایجاد برخی از فعالیت های خود در اروپای اروپا می شود، توجیه می کند.

در بازارهای ایالات متحده، رئیس سومین بانک بزرگ ایالات متحده اظهار داشت که انتظار می رود بازارهای سهام ایالات متحده وارد فازی با نوسانات شود.

فریزر اضافه کرد که انتظار می‌رود دولت چین در ماه‌های آینده مجموعه‌ای از محرک‌های مالی را راه‌اندازی کند، زیرا پس از بسته شدن سخت‌گیرانه برای توانایی ویروس «کرونا» باز می‌شود.

تورم در آلمان به بالاترین سطح خود در 5 دهه اخیر رسیده است
همچنین تورم در آلمان در ماه می به بالاترین سطح خود در نزدیک به نیم قرن آخر رسید که از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی بود.

داده‌های اداره آمار آلمان که روز سه شنبه منتشر شد، نشان داد که قرائت شاخص نهایی قیمت مصرف در ماه مه بر اساس استانداردهای ملی سالانه ۷.۹ درصد و مطابق با آمارهای اولیه سالانه ۸.۷ درصد بر اساس استانداردهای اتحادیه اروپا افزایش یافته است.

اداره سرشماری بیانیه ای اعلام کرد در نرخ تورم سالی که از سال 73 مشاهده شده است، باعث افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی می شود.