آیا روغن ماهی می تواند اگزما را زمانی که نا امید کننده به نظر می رسد درمان کند؟

آیا روغن ماهی می تواند اگزما را درمان کند؟ در یک مطالعه علمی منتشر شده در سال 2008، محققان به این نتیجه رسیدند که مکمل DHA ممکن است مفید باشد، اما امیدوار بودند که یافته های آنها در یک مطالعه بزرگتر تایید شود.

تنها 53 شرکت کننده در مطالعه 2008 شرکت کردند. در بخش پوست در برلین، آلمان انجام شد. این یک مطالعه دوسوکور، تصادفی و کنترل‌شده با دارونما بود، به این معنی که نه داوطلبان و نه پزشکانی که مکمل‌ها را توزیع می‌کردند نمی‌دانستند چه کسی کپسول چربی اشباع شده و چه کسی DHA دریافت می‌کند.

DHA یا دوکوزاهگزانوئیک اسید طولانی‌ترین اسید چرب غیراشباع امگا 3 با زنجیره بلند است که به نام PUFA نیز شناخته می‌شود. تنها منابع غذایی برخی از انواع ماهی و غذاهای دریایی است.

بدن انسان می تواند DHA تولید کند، اما این فرآیند طولانی است و کارآمد نیست. هنگامی که سطح DHA خون پایین است، مکمل های حاوی PUFA با زنجیره کوتاهتر، مانند ALA موجود در کتان، کمبود را اصلاح نمی کنند. برای برخی از محققان، این بدان معنی است که DHA به عنوان یک اسید چرب “ضروری” طبقه بندی می شود. با این حال، این جایزه هنوز توسط همه دانشمندان دریافت نشده است.

DHA در شیر مادر یافت می شود. دانشمندان توافق دارند که این ماده مغذی برای رشد طبیعی مغز در جنین و نوزاد ضروری است، به همین دلیل است که شیرخشک های بهتر برای نوزادان اکنون حاوی آن هستند.

محتوای DHA شیر مادر ارتباطی با این موضوع دارد که چرا محققان می‌پرسند: «آیا روغن ماهی می‌تواند اگزما را درمان کند؟» مطالعات مشاهده‌ای نشان داده‌اند که معرفی زودهنگام ماهی خطر ابتلا به اگزما را در نوزادان کاهش می‌دهد. مطالعات همچنین نشان داده است که زنانی که در دوران بارداری دریافتی اندک امگا 3 دارند، بیشتر از این عارضه رنج می برند.

دلایل زیادی برای این باور وجود دارد که مکمل می تواند مفید باشد. یکی مربوط به التهاب است. این وضعیت به دلیل عدم کنترل سیستم ایمنی پاسخ التهابی ایجاد می شود.

اگر نمی‌دانید که آیا روغن ماهی می‌تواند اگزما را درمان کند، احتمالاً این عارضه را دارید و اکثر درمان‌ها را بی‌اثر می‌دانید. امید این است که مصرف مکمل به بهبود توانایی سیستم ایمنی برای کنترل پاسخ التهابی کمک کند.

اعتقاد بر این است که این مشکل ناشی از عدم تعادل در دریافت اسیدهای چرب امگا 3 به اسیدهای چرب امگا 6 است. به نظر می رسد این یک مشکل بزرگ در رژیم های غذایی رایج مدرن است. در برخی موارد، افراد 30 برابر بیشتر از امگا 3 امگا 6 مصرف می کنند، بدون توجه به میزان مصرف چربی های اشباع و ترانس روزانه.

اسیدهای چرب امگا 6 در بدن به مولکول های التهابی تبدیل می شوند، در حالی که اسیدهای چرب امگا 3 به هورمون های التهابی کمتری تبدیل می شوند. علاوه بر این، برخی از انواع روغن ماهی دارای اثرات ضد التهابی هستند.

اگر در نظر دارید مکمل را امتحان کنید، اکثر پزشکان می گویند که “آسیب ندارد”. فقط باید در خرید مراقب باشید. برخی از مارک ها کیفیت بسیار پایینی دارند و PCB و سایر انواع آلاینده ها بالا هستند. این بر اساس مطالعات مستقل است.

هیچ اشتباهی نکن. مزایای سلامتی زیادی در ارتباط با افزایش مصرف DHA وجود دارد، اما همه برندها حاوی مقادیر زیادی اسید چرب نیستند. پس نتیجه چیست؟ آیا روغن ماهی اگزما را درمان می کند؟ ممکن است باشد، اما فقط در صورتی که سطح DHA بالا باشد.