آخرین وضعیت واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا


برای گزارش دادن شبکه خبری تهران نیوزآرش محیبی نژاد امروز با اشاره به نشست اخیر قطعه سازان با وزیر صمت افزود: همانطور که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد قیمت گذاری سهام شرکت های ایران خودرو و سایپا و دارایی های آنها توسط کارشناسان مختلف صورت گرفت. تیم ها با سرعت بالایی انجام می شوند، در مراحل پایانی خود هستند.

به گفته یکی از مسئولان اتحادیه، ارزیابی اقدامات خودروسازان و شرکت های وابسته در روزهای آینده انجام می شود.

وی ادامه داد: اما با انجام واگذاری ها، چه سهام شرکت های اقماری خودروسازان به صورت تدریجی یا یکجا واگذار شد، موضوع استحقاق سهامداران، حفظ قوانین ضد انحصاری، رفع تعارض بهره علاوه بر برنامه تعهدات متقابل بین خریدار و دولت و غیره کلیه مواردی که در وزارت حریم خصوصی نهایی می شود.

دبیر انجمن صنایع همگن و قطعه سازان خودرو کشور پیش بینی کرد تا یکی دو هفته آینده شاهد قیمت گذاری سهام خودروسازان و اعلام آن به بورس باشیم و واگذاری سهام انجام شود. . طبق برنامه وزارت صنعت تا مهرماه سال جاری اجرا شد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت تحقق هدف، با عرضه خودرو در بورس و قیمت گذاری آن، ایران خودرو و سایپا از زیان خارج شده و به تدریج سودآور می شوند.

محیبی نژاد گفت: با واگذاری سهام شرکت های خودروسازی، بنگاه دولتی حذف می شود و تقریباً کار به بخش خصوصی سپرده می شود.

راه بی پایان برای حمایت از خودروسازان

وی افزود: نقدینگی خوبی نیز در اختیار این خودروسازان قرار دارد و می توان نقدینگی مورد نیاز برای تولید را تا حدود زیادی در مسیر تامین کرد.

واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا در یکی دو هفته دیگر / خروج تدریجی خودروسازان از زیان دهی

به همین منظور وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش داد: در صنعت خودرو دو مافیا وجود دارد که با واگذاری اقدامات ایران خدرا و سیفا قسمت بزرگی از مافیا حل می شود.

«سیدرضا فاطمی امین» افزود: در سال 1401 سهام به صورت بلوکی در بورس کالا عرضه می شود که گام بزرگی در این راستا است و وزارت امنیت از اتهام خودروساز بودن دولتی خلاص می شود.

وی گفت: به دنبال واگذاری 25 درصد سهام ایران خودرو و 40 درصد از سهام سایپا که در واقع خودمالک است و واگذاری مدیریت ایران خودرو و سایپا طبق اعلام رئیس جمهور هستیم.

وزیر مخمل خاطرنشان کرد: هرکس بتواند 2 کرسی از ایران خودرو یا سایپا بگیرد، مدیرعامل شرکت ها را معرفی می کند، امروز نیازی به واگذاری 17 درصد باقیمانده سهام سایپا یا 6.7 درصد باقی مانده از سهام ایران خودرو نداریم، اما با حل شدن موضوع. موضوع خودنگهداری در شرکت ها، پول وارد آنها می شود و ساختار هلدینگ اصلاح می شود.

این مقام مسئول بیان کرد: امروز 40 درصد سهام سایپا متعلق به این شرکت است که در صورت آزادسازی پول آن و رفتن نقدینگی به شرکت های زیرمجموعه، بین 6 تا 7 تریلیون تن تجهیزات کمتر و هزینه تولید ماشین آلات مورد نیاز است. کاهش خواهد یافت. .

منبع: خبرآنلاین

انتهای پیام/