آب سرد خرگوش جگر است!برای گزارش دادن شبکه خبری تهران نیوزوقتی بیشتر بر نحوه غذا خوردن تمرکز می کنیم و اقدامات صحیح غذا خوردن را دنبال می کنیم، دلیلی برای ابتلا به بیماری مانند کبد چرب نمانید.

در ادامه به برخی از اقدامات تغذیه و تغذیه مناسب برای بهبودی و حتی پیشگیری از کبد چرب بر اساس آموزه های طب سنتی اشاره می شود:

– فقط در صورت اشتهای واقعی غذا بخورید تا باعث تداخل غذایی و پرخوری نشود.

ــ گوارش دهان یا جویدن کافی بسیار مهم است. به این صورت که هر لقمه کوچک را گرفته و 30 بار در دهان می جویم تا به خوبی با بزاق آغشته شود و هضم دهان به خوبی انجام شود.

دو نوع غذا را در یک وعده نخورید و از خوردن بیش از حد خودداری کنید.

مصرف لبنیات مانند ماست که به خودی خود یک غذای کامل است، نباید آن را با مواد غذایی دیگر ترکیب کرد.

– وقتی بدن گرم است مثلا بلافاصله بعد از فعالیت یا استحمام سریع آب سرد ننوشید و مدتی را صرف کاهش دمای بدن با استراحت یا شستن دست و صورت کنید و به آرامی آب بنوشید و از آب سرد و یخ پرهیز کنید. .

مصرف آب سرد بلافاصله بعد از خواب و بین خواب می تواند مخرب باشد.

به دفع مواد زائد از بدن از جمله عدم یبوست توجه کنید و آن را با طب سنتی درمان کنید.

– انتزاع در مسیر جریان صفرا به روده یکی از عواملی است که باعث هضم ناقص چربی ها می شود و در این مرحله هضم ناقص چربی ها در نهایت به کبد چرب می انجامد. یبوست ناشی از این کاهش تولید و ترشح صفرا نیز از جمله علل کبد چرب است.

– جگر بزرگترین پالایشگاه بدن است و طبعاً مزاج گرم و مرطوب دارد. سرد شدن کبد در اثر عوامل مختلف می تواند توانایی کبد در تجزیه و متابولیسم چربی ها را کاهش دهد و یا باعث تجمع چربی در بافت کبد و پیدایش کبد چرب شود.

– مصرف ترشیجات و غذاهای سرد باعث سرد شدن کبد می شود و کسانی که در بدو تولد سرد مزاج هستند باید در مصرف این غذاها دقت بیشتری داشته باشند.

در طب سنتی علت شایع کبد چرب در مزاج کبد به سردی و خشکی تغییر می کند و برای تنظیم مزاج باید از غذاهای گرم مانند رازیانه، کرفس، آویشن، دارچین، میخک، هل، زعفران و شنبلیله استفاده کرد. غذا؛ استفاده از گوشت سبک پرندگان همراه با ادویه های تند نیز مفید است.

همچنین مصرف کشمش، فندق، بادام و پسته توصیه می شود. ترب به باز کردن انسداد مجاری کبد کمک می کند.

همچنین توصیه می شود از ماهی، میوه های سرد و مرطوب و گوشت غلیظ مانند گوشت گاو خودداری شود.

– استفاده از غذاهای نرم و گرم مانند نخود با ادویه های گرم، نوشیدن آبجو عسل مفید است.

همچنین کاهش آب و غذا و پرهیز از پرخوری در شب ضروری است.

میوه های قابض مانند هلو، سیب، انار و انگور برای کبد بسیار مفید هستند.

منبع: رکنا

انتهای پیام/